PMBoK® Guide czy „Rita”? Jak przygotować się do egzaminu PMP®?

Project Management Professional (PMP®) to najstarszy na rynku i jeden z najbardziej pożądanych certyfikatów z zakresu zarządzania projektami. O zdobycie certyfikatu ubiegają się głównie doświadczeni kierownicy projektów oraz menedżerowie średniego i wyższego szczebla, którzy chcą poszerzyć swoje kompetencje z zakresu zarządzania projektami.

PMP® to jednocześnie jeden z najbardziej wymagających egzaminów – aby móc do niego przystąpić, należy wykazać się co najmniej 3-letnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami (dla osób posiadających wyższe wykształcenie. Dla osób nie posiadających wyższego wykształcenia to odpowiednio 5 lat). Egzamin składa się z 200 pytań testowych jednokrotnego wyboru, a jego zaliczenie wiąże się z długimi i skrupulatnymi przygotowaniami.

Z jakich podręczników korzystać w trakcie nauki? Jaka jest różnica pomiędzy PMBoK® Guide i tzw. “Ritą”? 

PMBoK® Guide to podstawa

Główna baza wiedzy, w oparciu o którą tworzony jest egzamin PMP®, znajduje się w PMBoK® Guide. Przed przystąpieniem do egzaminu zdecydowanie zalecamy dokładne przeczytanie podręcznika i zrozumienie zawartych w nim procesów, wykresów, terminów. Oczywiście PMBoK® Guide nie jest jedynym źródłem wiedzy na temat PMP® – powstało kilka pozycji, które uzupełniają wiedzę z oficjalnego przewodnika o dodatkowe informacje i wskazówki. Dla osób zrzeszonych w PMI publikacje te są bezpłatne. Przykładowo rozszerzenie o wartości wypracowanej, WBS, harmonogramowaniu czy ryzyku. Bez wątpliwości jest to jednak numer 1 w trakcie przygotowań do egzaminu.

Przeczytaj więcej o szóstej edycji PMBOK® Guide: Co nowego w PMBOK® Guide 6th Edition?

Rita – o PMP® przystępnym językiem

Książka PMP® Exam Prep autorstwa Rity Mulcahy to idealny dodatek (wręcz pozycja obowiązkowa) w trakcie nauki do egzaminu PMP®. Jest napisana prostym, zrozumiałym językiem oraz zawiera wiele odniesień do rzeczywistych sytuacji, które napotykamy w trakcie realizacji projektów. Przykłady zawarte w podręczniku zdecydowanie ułatwiają zrozumienie często skomplikowanych zagadnień, a ćwiczenia powtórkowe pozwalają na ich zapamiętanie. Dlatego też, pomimo że nie powinna zastępować PMBoK® Guide, jest rekomendowana przez wielu posiadaczy certyfikatu PMP® jako nieoceniona i niezbędna pomoc na drodze do wysokiego wyniku podczas egzaminu.

Dowiedz się więcej: Podręcznik „PMP® Exam Prep” Rity Mulcahy

Rita ułatwia zrozumienie PMBOK® Guide

Na forach internetowych poświęconych egzaminowi PMP® można znaleźć informacje, że kluczem do sukcesu jest zapamiętanie tabeli zawartych w PMBoK® Guide i odtworzenie ich w trakcie egzaminu. Wiedza teoretyczna z pewnością jest konieczna, aby uzyskać pozytywny wynik, choć nic tak nie ułatwia zapamiętania teorii jak… praktyka. Tu z pomocą przychodzi Rita Mulcahy – to właśnie w jej książce teoria z PMBoK® Guide jest uzupełniona o realne odniesienia i przykłady “z życia wzięte”. Koncepcje teoretyczne nabierają w “PMP® Exam Prep” rzeczywistego kształtu, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej je zrozumieć.

Ucz się z PMBoK® Guide, trenuj z Ritą

Jakie zatem najlepsze rozwiązanie? Przyswoić wiedzę zawartą w PMBoK® Guide, uzupełniając ją o praktyczne przykłady zawarte w podręczniku PMP® Exam Prep. Co więcej, “Rita” zawiera wiele praktycznych ćwiczeń i pytań, które pozwolą opanować wymagany materiał ze zrozumieniem i w sposób refleksyjny, bez przyswajania go wyłącznie “na pamięć”. Zadania stanowią również doskonałą bazę powtórkową, dzięki której można sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności.

Szkolenia z zakresu PMP®

Poszukujesz pomocy w przygotowaniu do egzaminu PMP®? Zapisz się na nasze szkolenie Akademia PMP®! Podczas 5-dniowych, intensywnych warsztatów, które łączą wiedzę teoretyczną zawartą w PMBoK® Guide z praktycznymi przykładami, ćwiczeniami i testami.

Przypominamy również, że egzamin PMP® w obecnej formie będzie można zdawać do 15 grudnia.