Pamiętaj, wszystkie nasze kursy są teraz dostępne w formie online! Więcej informacji w zakładce Szkolenia online

Sprawdź

Gry szkoleniowe

Czym są gry szkoleniowe?

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną tj. ogłoszeniem przez Światową Organizację Zdrowia pandemii koronawirusa (COVID-19) obecnie nie ma możliwości przeprowadzenia gier szkoleniowych.

Gry szkoleniowe są narzędziami wspierającymi szkolenia. Dzięki grom na początku szkolenia uczestnicy zauważą, dlaczego warto stosować umiejętność, którą nabędą podczas szkolenia. Zobaczą również, dlaczego może im się to nie opłacać. Następnie, na zakończenie szkolenia, są w stanie zastosować zdobytą wiedzę i umiejętności w bezpiecznych warunkach: zobaczą, gdzie popełniają błędy i na co szczególnie powinni zwracać uwagę. Gry szkoleniowe są zatem narzędziami bardzo silnie wspierającymi szkolenia teoretyczne: ludzie nie tylko nauczą się teorii, ale zdobędą praktyczne zrozumienie i umiejętność zastosowania tematu

Gry szkoleniowe a gry komercyjne

Współcześnie gry kojarzą się głównie z zabawą. Granie przywodzi na myśl raczej przyjemność jaką niesie rozgrywka, niż intelektualny wysiłek jaki jest z nią związany. I nie jest to błąd: nie każda gra nadaje się do rozwijania kompetencji podczas szkolenia pracowników. Dlatego na gry, które można w efektywny sposób zastosować w procesie rozwoju kompetencji, mówimy „gry szkoleniowe”.

W odróżnieniu od gier komercyjnych, gry szkoleniowe stosuje się przede wszystkim w celach uczenia ludzi. Są to narzędzia niedostępne na rynku komercyjnym, używane przede wszystkim przez trenerów i pracowników działów Learning & Development. Cechą wspólną z grami komercyjnymi jest to, iż gry szkoleniowe dostarczają uczestnikom rozgrywki trochę zabawy – nawet na przeteoretyzowanych szkoleniach. Podobnie jak istnieje wiele różnych rodzajów gier komercyjnych (planszowe, karciane, fabularne), tak samo istnieją rodzaje gier szkoleniowych.

Wyróżniamy dwa dominujące modele gier szkoleniowych:

1

Symulacje biznesowe
(tzw. gry symulacyjne).

Uczestnicy są w stanie w kontrolowanych warunkach zastosować różnorodne techniki i narzędzia, które są przedmiotem szkolenia.

Przykład :

  • jeśli uczestnicy podczas szkolenia zdobywali wiedzę na temat metodyki zarządzania projektami PRINCE2®, to symulacja biznesowa pozwoli uczestnikom „zagrać” w zarządzanie projektem stosując zdobytą wiedzę.

2

Planszowe gry szkoleniowe
– skok na głęboką wodę.

Gracze nie znają modeli, teorii ani koncepcji.  Rozgrywka wymusza na uczestnikach podejmowanie złożonych decyzji. 

Na bazie obserwacji, uczenia się na własnym doświadczeniu oraz dzięki omówieniu rozgrywki przez trenera, uczestnicy wyciągają wnioski,
co pozwala na efektywne uczenie się.

Przykład :

  • jeśli uczestnicy będą brać udział w szkoleniu na temat metodyki zarządzania projektami PRINCE2®, to gra szkoleniowa umożliwi im zarządzanie projektem podejmując decyzje, które będą zgodne albo niezgodne z metodyką. Dzięki konsekwencjom tych decyzji: wyciągają wnioski, budując podstawy rozszerzanej podczas szkolenia wiedzy”.

Masz pytania odnośnie gier szkoleniowych?

Zostaw numeroddzwonimy!

Bądźmy w kontakcie

Contact Me - kopia

Pokaż pełną treść

Newsletter

Chcesz dostawać informacje o zniżkach i nowościach Inprogress? Zostaw nam swój e-mail i bądź na bieżąco.

Współadministratorami Państwa danych przetwarzanych w związku z subskrypcją newslettera są INPROGRESS Sp. z o.o., INPROGRESS Szkolenia Sp. z o.o., INPROGRESS Trainings Sp. z o.o, INPROGRESS Skills Sp. z o.o.

 

Pokaż pełną treść

Klikając "Zapisz się", udzielasz zgody na przetwarzanie przez INPROGRESS Sp. z o.o., INPROGRESS Szkolenia Sp. z o.o. oraz INPROGRESS Trainings Sp. z o.o., INPROGRESS Skills Sp. z o.o. mojego adresu e-mail w celu przesyłania newslettera.