Co to PRINCE2
PRINCE2 to jedna z najpopularniejszych metodyk zarządzania projektami, stosowana z powodzeniem od 1989 roku. Powstała w oparciu o wiele zrealizowanych z sukcesem projektów oraz doświadczenia brytyjskich trenerów specjalizujących się w zakresie zarządzania, kierowników projektów, zespołów projektowych, konsultantów i studentów.
Celem stworzenia tej metodyki zarządzania projektem było zmaksymalizowanie szans na realizację przedsięwzięć, które z definicji mają w sobie element niepewności.
Niezależnie od rodzaju, niektóre procesy związane z planowaniem i zarządzaniem projektem mogą być zestandaryzowane. Dzięki temu możemy korzystać ze sprawdzonych praktyk, bez konieczności wymyślania wszystkiego na nowo.
PRINCE2 proponuje podział projektu na mniejsze procesy, definiujące działania zarządcze i administracyjne wykonywane w trakcie jego trwania. Metodyka ma formalny (choć formalizm podlega dostosowaniu do środowiska) i bardzo uporządkowany charakter, dlatego może być z sukcesem wykorzystywana przy realizacji złożonych przedsięwzięć. Z drugiej strony zachowuje elastyczność i uniwersalność, dzięki czemu z powodzeniem można ją użyć w każdym projekcie o dowolnej skali złożoności.
PRINCE2 dobrze komponuje się z popularnymi aktualnie podejściami zwinnym (Agile) zatem, wbrew wielu opiniom, nie jest podejściem stosowanym jedynie w modelu kaskadowym („waterfall”).
Historia PRINCE2
Metodyka PRINCE2 wywodzi się z podejścia do prowadzenia projektów informatycznych PROMPT (lata 70-te) i PROMPT II (rok 1983 ) stworzonego przez firmę prywatną. W 1989 r. agencja rządowa Wielkiej Brytanii wykupiła do niej prawa i opublikowała standard zarządzania projektami o nazwie PRINCE.
W 1996 r. ogłoszono standard PRINCE2, który mógł być stosowany już w dowolnym obszarze biznesowym, a nie tylko w branży IT.
W kolejnych latach powstawały na bazie doświadczeń nowe wersje metodyki PRINCE2: 2005, 2009, 2017.
Wersja 2017 1 stycznia 2020 roku zmieniała nazwę na PRINCE2 6th edition. Nazwa metodyki jest skrótem angielskiego „PRojects IN Controlled Environments”, czyli „projekty w sterowalnych środowiskach”.
Dlaczego warto poznać PRINCE2
W rozwoju każdej firmy niezbędne jest zarządzanie projektami, które znacząco przyczynia się do zmian, wpływa na rozwój i przynosi szereg korzyści dla organizacji. Zarządzanie projektami wygląda inaczej niż zarządzanie zwykłą działalnością operacyjną. W związku z tym, wynikła konieczność tworzenia metodyk zarządzania projektami, które przede wszystkim opierają się na doświadczeniach. Przykładem takiej metodyki jest właśnie PRINCE2.
Korzyści płynące ze stosowania metodyk zarządzania projektami to
- lepsze zrozumienie i zaplanowanie prac do wykonania,
- eliminowanie projektów niezasadnych biznesowo już na wczesnym etapie, jak i w trakcie jego trwania,
- większa wiarygodność planów i lepsza przewidywalność projektu,
- pełniejsza i lepsza kontrola nad pracami w projekcie,
- wiarygodne informacje o postępach projektu,
- zredukowanie liczby zagadnień i problemów w trakcie projektu.
A w efekcie:
- wzrost liczby projektów realizowanych na czas, w budżecie, zgodnie z ustalonym zakresem i jakością, dostarczających zadeklarowane korzyści,
- poprawa efektywności.
Dużą wartością wynikającą z używania metodyki PRINCE2 jest jej uniwersalność. Można ją stosować w zarządzaniu projektami w każdej branży i poprzez dostosowanie do środowiska w projektach każdej wielkości i złożoności.
Gdzie można stosować metodykę PRINCE2 – przykłady
Metodyka PRINCE2 z sukcesem znajduje zastosowanie w wielu branżach np.:
- w administracji publicznej
- NATO,
- ONZ
- firmach komercyjnych np. kurierskich,
- projektach badawczo-naukowych.
PRINCE2 jest często jednym z niezbędnych wymogów podczas postępowań przetargowych.
Dlaczego warto posiadać certyfikat PRINCE2
Wzięcie udział w akredytowanych szkoleniach PRINCE2 kończy się przystąpieniem do akredytowanych egzaminów/egzaminu (w zależności w którym szkoleniu bierze się udział).
Znajomość metodyki i zdobycie międzynarodowych certyfikatów PRINCE2 Foundation / PRINCE2 Practitioner niesie za sobą szereg zalet:
- pozwala bardziej utożsamiać się z projektem osobom, które go realizują,
- zapewnia strukturę organizacyjną wraz z rolami i przypisanymi im zakresami obowiązków, odpowiedzialności i uprawnieniami,
- poprawia komunikację w projekcie,
- podnosi komfort pracy.
Więcej o wartości posiadania certyfikatów z metodyk zarządzania projektami możesz przeczytać w artykule Szkolenia, a rynek pracy. Co certyfikat zmienia w twojej karierze?
Jakie pojęcia poznasz podczas szkoleń PRINCE2
Podczas szkoleń poznasz wszystkie niezbędne pojęcia, które stosowane są w pracy zgodnie z metodyką PRINCE2. W czasie kursu PRINCE2 na poziomie Practitioner zweryfikujesz wiedzę w praktycznych ćwiczeniach.
Dowiesz się, że metodyka PRINCE2 to cztery zintegrowane elementy:
- pryncypia,
- tematy,
- procesy,
- środowisko projektu.
Pryncypia (zasady) – siedem przewodnich nakazów (projekt zgodny z PRINCE2 stosuje wszystkie zasady):
- ciągła zasadność biznesowa,
- korzystanie z doświadczeń,
- zdefiniowane role i obowiązki,
- zarządzanie etapowe,
- zarządzanie z wykorzystaniem tolerancji,
- koncentracja na produktach,
- dostosowanie do warunków projektu.
Tematy – siedem obszarów zarządzania projektem, którymi należy zajmować się systematycznie w ciągu całego cyklu życia projektem:
- uzasadnienie biznesowe (odpowiada na pytanie „Dlaczego?”),
- organizacja (odpowiada na pytanie „Kto?”),
- jakość (odpowiada na pytanie „Co?”),
- plany (odpowiada na pytania „Jak?”, „Za ile?”, „Kiedy?”),
- ryzyko (odpowiada na pytanie „Co, jeżeli?”),
- zmiana (odpowiada na pytanie „Jaki jest wpływ?”),
- postępy (odpowiada na pytania „Gdzie teraz jesteśmy?”, „Dokąd zmierzamy?”, „Czy powinniśmy kontynuować?”).
Procesy – siedem grup działań, opisujących co robić w projekcie w całym cyklu jego życia:
- przygotowanie projektu,
- inicjowanie projektu,
- zarządzanie końcem etapu,
- sterowanie etapem,
- zarządzanie dostarczaniem produktów,
- zamykanie projektu,
- zarządzanie strategiczne projektem.
Środowisko projektu – otoczenie projektu, warunki, środowisko do których metodyka PRINCE2 powinna być każdorazowo dostosowana. A zatem należy dostosować metodykę do konkretnego projektu, który prowadzimy w konkretnym środowisku.
Poziomy szkoleń i egzaminów PRINCE2
Istnieją dwa poziomy szkoleń z metodyki PRINCE2:
Każde szkolenie przygotowuje do zdania egzaminu i uzyskania certyfikatu na odpowiednim poziomie.
Szkolenia w Inprogress można realizować w trybie standardowym (w tygodniu), przyśpieszonym (Fast-Track), wieczorowym (w tygodniu od godziny 18 do 21). Szkolenia PRINCE2 odbywają się w formie online (na żywo, w czasie rzeczywistym) i stacjonarnej.
Obowiązkowe egzaminy PRINCE2
Od 1 listopada 2019 roku szkolenia z portfolio AXELOS (w tym PRINCE2) są dostępne jedynie w pakiecie z egzaminem. Oznacza to, że nie ma możliwości zapisania się na akredytowane szkolenie bez egzaminu.
Dodatkowo istnieje opcja Take2 re-sit exam, czyli powtórka egzaminu w specjalnej cenie (podanej na stronie każdego ze szkoleń) która umożliwia kolejne podejście do egzaminu w formie online. Opcję tę należy wybrać podczas zakupu szkolenia. Wykupienie jej po terminie pierwszego egzaminu nie jest możliwe.
Nadal istnieje opcja zapisania się wyłącznie na sam egzamin – w tym celu należy skontaktować się z nami mailowo: szkolenia@inprogress.pl
Z jakich źródeł czerpać wiedzę o PRINCE2
Do pogłębienia wiedzy po szkoleniu polecamy podręcznik „PRINCE2 skuteczne zarządzanie projektami”, który posiada akredytację PeopleCert. Jego posiadanie nie jest obowiązkowe.
Podczas szkoleń nasi uczestnicy otrzymują akredytowane materiały, które pomogą w zdobyciu wiedzy i w przygotowaniu do egzaminu/egzaminów.
Właściciel metodyki i Akredytor
Obowiązki właściciela metodyki PRINCE2 pełni spółka AXELOS Limited.
Odpowiedzialnym za akredytowanie organizacji, materiałów i trenerów, prowadzenie egzaminów jest spółka PeopleCert.
Co dalej po certyfikacji z PRINCE2
Kierunku w jakich warto się rozwijać po ukończonych certyfikacjach PRINCE2 opisuje nasz Przewodnik po ścieżkach kariery (ścieżka 4: Project Master).
Szczególnie polecamy szkolenia: AgilePM® Foundation, M_o_R®, Change Management czy Facilitation.
Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji w sprawie szkoleń? Skontaktuj się z nami!