Szkolenia a rynek pracy. Co certyfikat zmienia w Twojej karierze?

Badania i raporty przygotowane przez instytucje zajmujące się HR i zarządzaniem projektami potwierdzają, że w procesie rozwoju zawodowego Project Managera, Business Managera czy kierownika projektu istotną rolę odgrywają akredytowane szkolenia i zdobyte certyfikacje.

Czy certyfikaty zarządzania projektami są potrzebne w karierze? Czy nie wystarczy wiedza i doświadczenie? Czy nie wystarczy ukończenie studiów na dobrej uczelni, poparte praktyką zawodową?

„- Rozmawiając z uczestnikami szkoleń, które prowadzę, przekonuję się, że wiedza projektowa, poparta certyfikatami, otwiera wiele drzwi. Mimo że mamy rynek pracownika, to jednak nie maleją wymagania na dobre stanowiska. Wręcz przeciwnie. Wiedza i doświadczenie to dziś za mało. Liczy się jej potwierdzenie przez międzynarodowe certyfikaty projektowe uznawane na całym świecie. Dlatego na szkoleniach spotykają się osoby na najróżniejszych etapach zawodowego rozwoju.  Często są to Project Managerowie z doświadczeniem, dla których certyfikaty są przepustką do dalszej kariery, a szkolenia pozwalają na ugruntowanie wiedzy. Są też  studenci czy osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z zarządzaniem projektami. Chcą zdobyć konkretną, przydatną wiedzę i prestiżowy certyfikat.”

Agata Jakóbczak – trenerka PRINCE2® w Inprogress. W swojej karierze zarządzała różnymi projektami z z dziedziny reklamy, mediów, marketingu i PR. Autorka kilku książek, m.in. „Transformersi. Superbohaterowie polskiej reklamy 80. – 90.”. Przeczytaj całą notkę biograficzną.

Wiedza i certyfikacja a oferty pracy

Znajomość zagadnień związanych z zarządzaniem projektami zgodnie z wybraną metodyką to jeden z najważniejszych wymogów w trakcie rekrutacji na stanowiska kierownicze w wielu przedsiębiorstwach. Posiadanie certyfikatu potwierdzającego wiedzę i umiejętności z zakresu PRINCE2® czy AgilePM® to jeden z niezbędników profilu kandydata m.in. na stanowiska koordynatora projektów, Project Managera, Architekta Systemów IT, Business Managerów czy specjalistów ds. analityki biznesowej.

Warto zwrócić uwagę również na fakt, że w 2018 roku w branży IT największą popularnością cieszyły się oferty pracy na stanowisku Project Managera. Zainteresowanie pracą na stanowiskach managerskich wzrosło w porównaniu do roku 2017 o prawie 60%.

Najpopularniejsze specjalności według raportu nofluffjobs.com:


Źródło: Rynek pracy w IT, nofluffjobs.com (pełen raport)

„- Poszłam rozmowę kwalifikacyjnąopowiada Magda, Project Manager z dużym doświadczeniem w branży FMCG. – Usłyszałam, że co prawda mam imponujące doświadczenie, ale zapytano mnie o certyfikaty zarządzania projektami, potwierdzające moje umiejętności. Postanowiłam zapisać się na szkolenie, aby zdobyć certyfikat PRINCE2. Gdy miałam już certyfikat, dostałam pracę, na której mi zależało”.

„- Mam już kilka certyfikatówmówi Adrian, Project Manager w branży IT. –  Są one dla mnie potwierdzeniem znajomości konkretnego tematu. Dla mnie osobiście jest to przepustka do rozwijania kompetencji w nowych obszarach. Dla pracodawcy natomiast jest to informacja, że jako pracownik rozwijam się i wykazuję inicjatywę”.

Potrzeby kompetencyjne firm

Za zapotrzebowaniem specjalistów na rynku pracy i zainteresowaniem kandydatów stanowiskami managerskimi nie zawsze jednak idą odpowiednie kompetencje. Według Raportu Płacowego przygotowanego przez hays.pl, jedną z najważniejszych potrzeb kompetencyjnych firm w 2018 roku były kompetencje menedżerskie i kierownicze. Według badań są one bardzo trudne do pozyskania na rynku pracy.


Źródło: Raport Płacowy 2018 – Trendy na rynku pracy, hays.pl (pełen raport)

„- Zdobywanie certyfikatów projektowych i szkolenia są bardzo ważne uważa Tomek, student pracujący w marketingu. Dają możliwość zdobycia wiedzy, która nie zawsze jest dostępna na uczelniach. W dzisiejszych czasach firmy zatrudniające ludzi na różne stanowiska w mniejszym stopniu zwracają uwagę na to, jaką uczelnię kończyli, a częściej pytają o szkolenia i praktyczne użycie wiedzy. Z tego wynika, że warto brać udział w certyfikowanych szkoleniach :)”.

„- Nasi klienci wymagają, aby osoby, które świadczą im usługi, miały wiedzę potwierdzoną certyfikatamiopowiada Elżbieta, Project Manager w branży IT. – Często jest to też wymóg stawiany przez organizatorów przetargów. Jeśli starasz o pracę, międzynarodowe certyfikaty zarządzania projektami dają przewagę nad innymi kandydatami. Znajomość metodyk zarządzania projektami, potwierdzona certyfikatem, liczy się także w przypadku decydentów. To ważne, aby mieli odpowiednią wiedzę i potrafili wdrożyć w organizacji najbardziej odpowiednią metodykę zarządzania projektami.” 

Sytuacja Project Managerów na rynku pracy

O tym, że warto zainwestować swój czas w zdobycie odpowiednich certyfikacji, niech świadczą coroczne badania Project Management Institute. Według raportu Earning Power: Project Management Salary Survey, 10th edition, w porównaniu do 2016 roku, roczna pensja Project Managera wzrosła w 2017 roku średnio o 4%, ponadto zauważalna jest tendencja wzrostowa mediany wynagrodzeń PM-a w większości krajów, w których zostały przeprowadzone badania.

Co ciekawe, certyfikowany Project Manager zarabia średnio aż o 32% więcej niż osoby na podobnym stanowisku bez certyfikacji. Oznacza to, że nakłady finansowe włożone w proces uzyskania odpowiedniego potwierdzenia swojej wiedzy i umiejętności może zwrócić się nawet w przeciągu miesiąca.

„- Wracając na rynek pracy jako Projekt Manager po podwójnym macierzyńskim, zderzyłam się z kompletną zmianą podejścia do PM. Teraz każdy, kto chce być poważnie brany pod uwagę w szeroko rozumianym consultingu, powinien móc pochwalić się certyfikatem PRINCE2 lub równorzędnym. Otwiera to wiele drzwi i rozszerza horyzont poszukiwania pracy. Dodatkowo, a często się o tym zapomina, pracodawcy doceniają pracowników z  wiedzą, potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem twierdzi Natalia, Project Manager (konsulting zarządczy).

Które szkolenia wybrać?

O szkoleniach, na które zdecydowanie warto się zapisać, pisaliśmy obszernie w artykule Jakie szkolenia podniosą prestiż kierownika projektu na rynku pracy? Najpopularniejsze w Polsce kwalifikacje z zakresu zarządzania projektami można uzyskać podczas szkoleń:

Źródła:

  • Rynek pracy w IT, nofluffjobs.com (pełen raport)
  • Raport Płacowy 2018 – Trendy na rynku pracy, hays.pl (pełen raport)
  • Ciosek, Jesteś certyfikowanym Project Managerem – zarabiasz więcej, grantthornton.pl

Opinie uczestników szkoleń zebrała Agata Jakóbczak, akredytowana trenerka PRINCE2.

Przeczytaj również

Wartość w SCRUM

Przewodnik po Scrumie nie definiuje pojęcia wartości. To czym ona jest? Okazuje się, że odpowiedź wcale nie jest łatwa. Spróbujmy przestudiować dostępne źródła i stworzyć własną definicję!

Uczymy się przez eksperymenty

Warto celebrować eksperymenty, które przyniosły nam nową wiedzę i doświadczenie, nawet jeśli ponieśliśmy porażkę. Nie poddawać się, a sukces pojawi się na horyzoncie. Oczywiście, warto też mieć trochę szczęścia, ale samo szczęście to o wiele za mało!

Otrzymuj informacje o zniżkach i nowościach w Inprogress

Zapisz się do naszego newslettera

Klikając "Zapisz się", udzielasz zgody na przetwarzanie przez INPROGRESS Sp. z o.o., INPROGRESS Szkolenia Sp. z o.o. oraz INPROGRESS Trainings Sp. z o.o., INPROGRESS Skills Sp. z o.o. swojego adresu e-mail w celu przesyłania newslettera.

Pokaż pełną treść klauzuli informacyjnej dotyczącej przetwarzania danych osobowych