Jak Zdobyć Tytuł ITIL® Mastera? Sprawdź nasz przewodnik!

W świecie zarządzania usługami IT, tytuł ITIL Mastera jest marzeniem wielu profesjonalistów. Osiągnięcie tego prestiżowego certyfikatu otwiera drzwi do nieograniczonych możliwości zawodowych. Jakie kroki musisz podjąć, aby zdobyć ten tytuł? W tym artykule przedstawimy Ci jasną ścieżkę, która krok po kroku poprowadzi Cię do zdobycia ITIL Mastera.

Krok 1: ITIL® 4 Foundation

Pierwszym i najważniejszym krokiem na ścieżce do ITIL Mastera jest ukończenie kursu ITIL® 4 Foundation. Ten podstawowy poziom certyfikacji wprowadza Cię w podstawy ITIL i zarządzania usługami IT. Kurs obejmuje kluczowe koncepcje, terminologię oraz praktyki, które są fundamentem dalszej nauki.

Krok 2: Managing Professional (MP)

Managing Professional (MP) to kolejny rekomendowany przez nas krok po uzyskaniu ITIL Foundation. Aby uzyskać ten tytuł, musisz zaliczyć cztery kluczowe moduły: 

  1. Create, Deliver and Support (CDS)
  2. Drive Stakeholder Value (DSV)
  3. High Velocity IT (HVIT)
  4. Direct, Plan and Improve (DPI)

Możesz przystępować do tych modułów w dowolnej kolejności. Po ukończeniu wszystkich czterech, automatycznie otrzymasz tytuł Managing Professional.

Krok 3: Strategic Leader (SL)

Trzeci krok to uzyskanie tytułu Strategic Leader (SL). Aby tego dokonać, musisz zaliczyć moduł Direct, Plan and Improve (DPI) – który już masz, jeśli zdobyłeś tytuł MP – oraz dodatkowy moduł Digital and IT Strategy (DITS).

Jeśli nie masz jeszcze DPI, musisz zaliczyć oba moduły, DPI i DITS, aby zostać Strategic Leaderem.

Krok 4: Practice Manager (PM)

Czwartym krokiem jest zdobycie tytułu Practice Manager (PM). Aby to osiągnąć, musisz:

  1. Ukończyć co najmniej jedną „paczkę” praktyk (np. kurs CAI – Collaborate, Assure and Improve ).
  2. Posiadać zaliczony moduł Create, Deliver and Support (CDS) ze ścieżki Managing Professional.

Oczywiście, możesz zdobyć więcej niż jedną paczkę praktyk, co zwiększa Twoje kompetencje, ale minimum to jedna paczka. Posiadanie CDS oraz jednej paczki praktyk kwalifikuje Cię do otrzymania tytułu Practice Manager.

Krok 5: Zdobycie Tytułu ITIL Master

Jeśli udało Ci się zdobyć tytuły Managing Professional, Strategic Leader oraz Practice Manager, gratulacje! Automatycznie otrzymujesz tytuł ITIL Mastera. To świadectwo Twojej wszechstronnej wiedzy i umiejętności w zarządzaniu usługami IT na najwyższym poziomie.

Podsumowanie

Zdobycie tytułu ITIL Mastera to proces, który wymaga zaangażowania i determinacji. Kroki są jasne:

  1. Uzyskanie tytułu ITIL Foundation.
  2. Uzyskanie tytułu Managing Professional.
  3. Zdobycie tytułu Strategic Leader.

Gdy osiągniesz te cele, tytuł ITIL Mastera będzie w Twoim zasięgu. Niezależnie od tego, czy jesteś na początku swojej drogi, czy już masz część wymaganych kwalifikacji, dążenie do ITIL Mastera to inwestycja, która z pewnością przyniesie bogate owoce w Twojej karierze zawodowej. Powodzenia!