Relacja z egzaminu PMP®

Przygotowujesz się do egzaminu PMP®? Przez całą procedurę – na bazie własnych doświadczeń – przeprowadzi Cię Monika Olejniczak, trener Inprogress. Zapraszamy do lektury wpisu!

Egzamin zdawałam w lipcu 2019 roku, a pierwsze spotkanie z PMBOK® miałam już w roku 2009. Czyli jakby na to nie patrzeć, przygotowywałam się 10 lat. Namawiam Was jednak, abyście nie zwlekali tak jak ja i przystąpili do egzaminu jeszcze w tym roku. Podam Wam ku temu dwa ważne powody. Po pierwsze, kilka miesięcy to wystarczająco dużo czasu, aby solidnie przygotować się do egzaminu. Drugi powód jest znacznie ważniejszy: od stycznia 2021 roku poszerza się zakres merytoryczny wymagany do zdania egzaminu i aby uzyskać certyfikat, trzeba będzie poświęcić znacznie więcej czasu na przygotowanie.

Przed egzaminem PMP®

Proponuję Wam się wyspać przed egzaminem. I nie zapomnieć o nastawieniu budzika… choć pewnie się nie przyda 😉 Mój egzamin był wyznaczony na godzinę 8 rano i nie ukrywam, że już przed 5 rano nie byłam w stanie spać – pomimo perfekcyjnego przygotowania, stres dał o sobie znać. W centrum egzaminacyjnym powinniście się pojawić około 30 minut przed planowaną godziną egzaminacyjną. Ja byłam tam ponad godzinę wcześniej i okazało się, że pozostałe osoby zdające tego dnia egzaminy już czekały pod drzwiami centrum. Nie zapomnijcie zabrać dokumentu tożsamości – ja tak na wszelki wypadek zabrałam zarówno dowód osobisty, jak i paszport.

Dokładna weryfikacja

Procedura rozpoczęła się od przekazania nam pisemnych warunków egzaminacyjnych – do zapoznania się i podpisania. Następnie każdy z nas przechodził po kolei procedurę weryfikacji. Sprawdzono mój dokument tożsamości, wykonano mi zdjęcie i za pomocą specjalnego urządzenia sczytano mi naczynia krwionośne w obu dłoniach. Osoby noszące okulary zostały poproszone o ich zdjęcie, odłożenie na specjalnej tacce gdzie zostały sprawdzone przez pracownika centrum. Rzeczy osobiste musisz zostawić w specjalnej szafce – i tu mega ważna uwaga: jeśli masz jakieś jedzenie lub picie w torbie i planujesz z niego skorzystać w trakcie egzaminu, to koniecznie wyjmij z torby i postaw z przodu półki (w trakcie egzaminu nie będziesz już mógł nic wyjmować z toreb lub plecaków).

Po tej weryfikacji musisz jeszcze pokazać, że nie wnosisz nic w kieszeniach i jesteś już prawie gotowy do rozpoczęcia egzaminu. Ja miałam na sobie bluzę z kapturem, więc musiałam najpierw założyć kaptur, aby pokazać, że nic pod nim nie przyczepiłam, a następnie zdjąć i podnieść włosy, aby pokazać, że tu też nic nie schowałam. Wchodząc do sali z komputerami, zabierasz ze sobą kluczyk od szafki, dokument tożsamości i – jeśli nie zapomnisz poprosić o to pracownika centrum – pisak i jedną kartkę do notatek oraz zatyczki do uszu i słuchawki wyciszające dźwięki. Jeśli w trakcie egzaminu okaże się, że potrzebujesz więcej miejsca do notowania to pracownik centrum może wymienić jedną kartkę na drugą – nie możesz sobie zostawić tej pierwszej. Sugeruję więc korzystać z niej oszczędnie ponieważ czasem warto wrócić do swoich notatek.

Egzamin PMP®

Po przejściu całej procedury jesteś wprowadzany do sali w której ustawiono kilka komputerów oddzielonych od siebie małymi ściankami – także nikt nie będzie Was rozpraszał swoim widokiem. Pracownik centrum odblokowuje Wasz egzamin i teraz jest czas na zastosowanie całej swojej z trudem zdobytej wiedzy.

Najpierw możecie obejrzeć kilkuminutowy tutorial, który nie wlicza się w czas egzaminu – do czego bardzo Was namawiam. Następnie startuje Wasz egzamin – czas pozostały do ukończenia egzaminu wyświetla się na ekranie. Nim zaczniecie czytać pierwsze pytanie, sugeruję przeznaczyć kilka minut na spisanie na kartce wszystkich wzorów, które być może będziecie musieli wykorzystać w trakcie egzaminu. Ja wiem, że dla większości z Was one są banalne, ale stres powoduję, że czasem nie jesteśmy w stanie sobie przypomnieć najprostszego wzoru w najbardziej potrzebnym momencie.

Wzory spisane? To czas zacząć odpowiadać na pytania.

Wybrałam polskojęzyczną wersję egzaminu – tłumaczenie według mnie było bardzo dobre. Przy kilku pytaniach miałam wątpliwość ,,co tłumacz miał na myśli” i korzystałam z pytania w wersji anglojęzycznej. Na ekranie będą Wam się wyświetlały pytania po polsku lub po angielsku – nie widzimy dwóch wersji językowych równocześnie.

Odpowiednia strategia

Odpowiadając na pytanie, masz trzy opcje: wybrać dobrą odpowiedź, pominąć pytanie bez zaznaczenia odpowiedzi lub zaznaczyć najbardziej prawdopodobną odpowiedź i oznaczyć pytanie jako takie, do którego chcecie wrócić. Mam nadzieję, że od razu będziecie znali dobrą odpowiedź. Ja jednak w kilkunastu pytaniach miałam wątpliwości, więc zaznaczałam sobie jedną z odpowiedzi i oznaczałam to pytanie do ponownej oceny. Nie zostawiałam żadnego pytania beż odpowiedzi. Co daje taka strategia? Gdyby okazałoby się, że nie zdążycie wrócić do tych wątpliwych dla Was pytań, system zarejestruje Wasze wstępne zaznaczenie odpowiedzi, i jeśli okaże się, że Wasza intuicja była dobra to macie punkt 😉

Przyjęłam też zasadę, że najpierw szybko przechodzę przez egzamin, czyli odpowiadam tylko na pytania, które nie budzą moich wątpliwości lub mają tylko jedną ewidentnie dobrą odpowiedź – np. pytanie z obliczeniami lub pytania poruszające tematy związane ze ścieżką krytyczną. Dopiero przy drugim ,,przejściu” przez egzamin skoncentrowałam się na pytaniach trudniejszych. Zarządzałam również czasem egzaminu – pytań jest 200, a czas na udzielenie odpowiedzi to 4 godziny. Moim założeniem było 50 pytań na każdą godzinę – w ten sposób mogłam monitorować tempo swojej pracy i odpowiednio przyspieszać lub zwalniać pracę z egzaminem.

Przerwa podczas egzaminu PMP®

W trakcie egzaminu miałam też zaplanowane dwie przerwy (co półtorej godziny) i mocno się ich trzymałam, choć przy drugiej zaplanowanej przerwie kusiło, aby już nie wychodzić z sali. Wiem jednak, jak ważne jest ,,ostrzenie piły”. Wyjście na przerwę to dość czasochłonna procedura, która wlicza się do czasu Waszego egzaminu.

Musicie zgłosić taką potrzebę przez podniesienie ręki i poczekać na pracownika centrum egzaminacyjnego. Pracownik przychodzi po Was i blokuje ekran Waszego komputera. Po wyjściu z sali egzaminacyjnej ponownie sczytuje Wasze naczynia krwionośne na dłoni i chwilowo jesteście wolni. Choć należy pamiętać, że każdy Wasz krok, np. w drodze do toalety jest śledzony przez kamery.

Jeśli wyjdziecie poza teren centrum (np. na papieroska) lub porozmawiacie z kimś w drodze do łazienki, to jest to równoznaczne z zakończeniem egzaminu. To też czas kiedy możecie coś zjeść lub wypić – pamiętajcie, że Wasz mózg potrzebuje paliwa, aby działać sprawnie. U mnie każda przerwa to było pół banana, pół batona (pewnej znanej polskiej trenerki 😉 i kilka łyków wody – oczywiście zapasy musicie przynieść ze sobą i schować sobie wcześniej w szafce. Powrót do sali egzaminacyjnej to ponowne sprawdzanie kieszeni, garderoby i naczyń krwionośnych.

Po odblokowaniu Waszego ekranu przez pracownika centrum wracacie do pracy. Cała procedura wyjścia oraz powrotu do sali egzaminacyjnej zajmie Wam 3-5 minut. Trochę to trwa, ale róbcie przerwy. Wracacie z nich skoncentrowani i z nową energią do pracy.

Oczekiwanie na wyniki

Po udzieleniu odpowiedzi na pytania macie jeszcze szansę zweryfikować, czy na pewno nie pominęliście żadnego z nich. Później naciskacie przycisk kończący egzamin i dosłownie po kilku sekundach znacie jego wynik. Nie jest on podany w punktach. Dowiecie się jedynie czy mieścimy się w wymaganiach niezbędnych do uzyskania certyfikatu (czy może jesteśmy poniżej lub powyżej). Na moim ekranie wyświetliła się informacja o zdanym egzaminie. Po wyjściu z sali egzaminacyjnej otrzymałam wydruk potwierdzający mój wynik. A po kilku tygodniach listonosz przyniósł mój wyczekany certyfikat 😉

Monika Olejniczak, PMP®

Zdobądź certyfikat PMP®

Ceryfikat PMP® jest jednym z najtrudniejszych, ale i najbardziej prestiżowych egzaminów z zakresu zarządzania projektami. O przygotowaniach do egzaminu przeczytacie w pierwszej części artykułu Moniki Olejniczak: Jak przygotować się do egzaminu PMP®? Podczas szkolenia

Przeczytaj również

Wartość w SCRUM

Przewodnik po Scrumie nie definiuje pojęcia wartości. To czym ona jest? Okazuje się, że odpowiedź wcale nie jest łatwa. Spróbujmy przestudiować dostępne źródła i stworzyć własną definicję!

Uczymy się przez eksperymenty

Warto celebrować eksperymenty, które przyniosły nam nową wiedzę i doświadczenie, nawet jeśli ponieśliśmy porażkę. Nie poddawać się, a sukces pojawi się na horyzoncie. Oczywiście, warto też mieć trochę szczęścia, ale samo szczęście to o wiele za mało!

Otrzymuj informacje o zniżkach i nowościach w Inprogress

Zapisz się do naszego newslettera

Klikając "Zapisz się", udzielasz zgody na przetwarzanie przez INPROGRESS Sp. z o.o., INPROGRESS Szkolenia Sp. z o.o. oraz INPROGRESS Trainings Sp. z o.o., INPROGRESS Skills Sp. z o.o. swojego adresu e-mail w celu przesyłania newslettera.

Pokaż pełną treść klauzuli informacyjnej dotyczącej przetwarzania danych osobowych