Od jakich szkoleń warto zacząć edukację z zarządzania projektami?

Obecnie na rynku pracy coraz częściej spotkać się można z wymaganiami umiejętności z zakresu zarządzania projektami. Niezależnie od branży kompetencje projektowe są mile widzianą pozycją w CV, stanowiącą poważny atut kandydata. Wydaje się więc, że warto zatroszczyć się o poszerzenie swoich kwalifikacji w tym kierunku.

Znajomość technik i narzędzi zarządzania projektami będzie przydatna nie tylko kierownikom projektów, osobom zarządzającym czy team leaderom, ale i dla każdego członka organizacji, której model pracy projektowej nie jest obcy.

Zastanawiając się nad wyborem stosownego szkolenia na początek przygody z zarządzaniem projektami warto zaznajomić się z różnymi metodykami i ich specyfiką. Poniżej prezentujemy najbardziej cenione metodyki wśród standardów zarządzania projektami, takie jak: PRINCE2®, PRINCE2 Agile®, AgilePM® czy PMBOK®.

Na początku warto zainteresować się szkoleniem PRINCE2 Foundation. Jest to najbardziej uniwersalna i powszechna metodyka zarządzania projektami, stosowana z powodzeniem od lat przez organizacje całego świata. Znajomość tej metodyki jest szczególnie wartościowa z uwagi na to, że może być stosowana niemal w każdym środowisku, niezależnie od branży czy zakresu projektu, zarówno w biznesie, jak i w instytucjach publicznych.  

Szkolenie na poziomie Foundation dostarcza elementarnej wiedzy z zakresu zarządzania projektami, podstawowych pojęć i terminologii według metodyki PRINCE2. Pogłębieniem tego kursu jest poziom PRINCE2 Practitioner, prezentujący zagadnienia bardziej od strony praktycznej.

AgilePM to szkolenie ze zwinnych technik zarządzania, które sprawdzi się w projektach, gdzie budżet i zakres mogą ulec zmianie, na przykład w środowisku IT. Metodyka opiera się o metodologię DSDM (ang. Dynamic Systems Development Method). Elastyczność tej metodyki gwarantuje pełną realizację oczekiwań klienta. Szkolenie występuje na poziomach AgilePM Foundation oraz AgilePM Practitioner.

Nieco bardziej wymagającym szkoleniem jest Akademia PMP®. Kurs, w wersji 5- lub 10-dniowej, rozwija kompetencje zarządzania projektami zgodnie z praktykami opisanymi w PMBOK® Guide. By przystąpić do certyfikacji  należy posiadać udokumentowane doświadczenie z zakresu zarządzania projektami. Podczas egzaminów przydaje się też szeroka, poza podręcznikowa wiedza oraz własne doświadczenia w zarządzaniu projektami.

Posiadacze wspomnianych certyfikatów, takich jak PRINCE2® Foundation, PRINCE2® Practitioner, PMP lub CAPM® pokusić się mogą o certyfikację PRINCE2 Agile® Practitioner. Kurs ten jest rozwinięciem metodyki PRINCE2 i uzupełnieniem jej o zwinne podejście do zarządzania.

Bliższe zapoznanie się z rodzajami metod pracy projektowej umożliwiają ogólne kursy wprowadzające, takie jak Podstawy Zarządzania Projektami,  które prezentują najbardziej popularne metodyki. Może to być również doskonały moment na podjęcie ostatecznej decyzji, która z dostępnych certyfikacji będzie najbardziej wartościowa i przydatna w danym momencie.

Nie wiesz, które szkolenie będzie odpowiednie dla potrzeb Twoich lub Twojego zespołu? Zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami telefonicznie: +48 123 579 579 lub przez e-mail: szkolenia@inprogress.pl

Otrzymuj informacje o zniżkach i nowościach w Inprogress

Zapisz się do naszego newslettera

Klikając "Zapisz się", udzielasz zgody na przetwarzanie przez INPROGRESS Sp. z o.o., INPROGRESS Szkolenia Sp. z o.o. oraz INPROGRESS Trainings Sp. z o.o., INPROGRESS Skills Sp. z o.o. swojego adresu e-mail w celu przesyłania newslettera.

Pokaż pełną treść klauzuli informacyjnej dotyczącej przetwarzania danych osobowych