Certyfikat CAPM® – dla kogo i dlaczego warto?
Aktualizacja 2022
Certyfikat Certified Associate in Project Management (CAPM)®, choć obecny na rynku jest już niemal dwadzieścia lat, bo od 2003 r., wciąż pozostaje w cieniu certyfikatu Project Management Professional (PMP)®. Wystarczy porównać statystyki – obecnie na świecie jest około miliona aktywnych posiadaczy PMP®, przy jedynie 50 tys. posiadaczy certyfikatu CAPM®. Niższa (choć wciąż rosnąca!) popularność CAPM® wynika jednak z faktu, że certyfikacja ta nie ma na celu „konkurowania” z PMP®, ma raczej stanowić ofertę komplementarną. Dlatego warto się jej przyjrzeć bardziej szczegółowo.
Kogo może zainteresować CAPM
Certyfikat CAPM® jest przeznaczony przede wszystkim dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z zarządzaniem projektami i nie mogą wykazać się kilkuletnim doświadczeniem w projektach – na przykład kierownicy projektów z niewielkim stażem lub członkowie zespołów projektowych, którzy aspirują do roli kierownika projektu. CAPM® może być również świetnym krokiem w rozwoju dla studentów, którzy chcieliby wyróżnić się na rynku pracy i udowodnić dobrą znajomość uniwersalnych praktyk zarządzania projektami opisanych w PMBOK® Guide. Wreszcie wszyscy, którzy nie czują się (jeszcze) na siłach, by przystąpić do egzaminu PMP®, a potrzebują bodźca rozwojowego i (lub) udokumentowania swojej project managementowej wiedzy, mogą znaleźć w CAPM® to, czego potrzebują.
Dlaczego warto zdobyć CAPM®
- Po pierwsze, choć spośród wszystkich egzaminów Project Management Institute, CAPM® jest najbardziej podstawowym, nie jest to egzamin łatwy. Wszystkie egzaminy certyfikujące PMI są trudne, a ich zaliczenie nie jest oczywiste. Dzięki temu, certyfikaty PMI® są ekskluzywne i zaświadczają o solidnym przygotowaniu do prowadzenia projektów. Tu nie wystarczy odbyć szkolenie, „zakuć i zapomnieć”.
- CAPM® wymaga dobrego opanowania PMBOK® Guide i dla pracodawcy będzie dowodem, że pracownik lub kandydat na pracownika posiada szeroką wiedzę o zarządzaniu projektami, a także umiejętności prowadzenia projektów zgodnie z uniwersalnymi praktykami, przyjętymi na całym świecie. Dodatkowo, dokumentuje opanowanie powszechnie stosowanej terminologii zarządzania projektami, umożliwiającej efektywną komunikację w ramach zespołu projektowego oraz z interesariuszami także, a może przede wszystkim, w projektach międzynarodowych. Warto dodać, że certyfikacje PMI® i (lub) znajomość PMBOK® Guide są coraz bardziej pożądane przez polskich pracodawców, co można sprawdzić przeglądając oferty pracy na portalach rekrutacyjnych.
- Podejście z sukcesem do egzaminu CAPM® wymaga znajomości metod i technik wykorzystywanych w większości projektów, bez względu na ich wielkość czy charakter. Mam tu na myśli choćby WBS, diagram sieciowy, ścieżkę krytyczną, metody kompresji harmonogramu, metody identyfikacji i reagowania na ryzyka, analizę interesariuszy czy wreszcie metody dobrej komunikacji i przewodzenia zespołowi projektowemu. Mogą one przydać się w każdym projekcie, niezależnie od branży czy stosowanej metodyki. Pamiętajmy, że PMBOK® Guide jest normą bardziej ogólną niż metodyki zarządzania projektami, stanowi raczej zbiór dobrych praktyk, które mogą być stosowane w połączeniu z różnymi metodykami.
- CAPM® może być również dobrym punktem wyjścia do dalszej drogi rozwojowej z Project Management Institute® – system certyfikacji PMI® umożliwia zarówno „podwyższanie” jak i „pogłębianie” certyfikowanych kompetencji. Wraz z wzrostem doświadczenia oraz wiedzy, planując swój rozwój na szereg lat, można obrać przykładowo ścieżkę CAPM® – PMP® – PgMP® (Program Management Professional) lub PfMP® (Portfolio Management Professional). Można również zaplanować pogłębianie udokumentowanej wiedzy poprzez zdobywanie certyfikatów specjalistycznych, np. CAPM® + PMI-RMP® (PMI Risk Management Professional) + PMI-ACP® (PMI Agile Certified Practitioner).
Podstawowe fakty o certyfikacji
Przystąpienie do egzaminu CAPM® wymaga udokumentowania posiadania przez kandydata 23 godzin formalnej edukacji (szkolenia) w zakresie zarządzania projektami (oraz posiadania świadectwa maturalnego).
Egzamin może być przeprowadzony w jednym z 14 języków. Niestety, nie ma na tej liście języka polskiego. Do egzaminu można podejść w formie online lub w jednym z centrów egzaminacyjnych Pearson VUE. W obu przypadkach sam egzamin CAPM® trwa 3 godziny, składa się ze 150 pytań testowych. 15 pytań spośród 150 nie wlicza się do punktacji. PMI® nie podaje progu zaliczenia testu, nieoficjalnie jest on szacowany na około 60% poprawnych odpowiedzi. Nie są podawane również statystyki dotyczące zdawalności egzaminu.
Certyfikat ważny jest przez 3 lata. Aby go przedłużyć, konieczne jest ponowne podejście do egzaminu CAPM® lub uzyskanie 15 PDUs (Professional Development Units, 1 PDU = 1 godzina poświęcona rozwojowi posiadacza certyfikatu w obszarze zarządzania projektami) w ciągu tychże 3 lat.
Koszt egzaminu to 300 USD (dla osób niebędących członkami PMI®) albo 225 USD (dla członków PMI®).
Zmiany w egzaminie w roku 2023
PMI® informuje na swojej stronie (pmi.org), że z początkiem 2023 r. wprowadzone zostaną zmiany w egzaminie CAPM®.
Mają one na celu uwzględnienie zmieniającej się sytuacji w obszarze zarządzania projektami.
Zmienią się tzw. Exam Content Outlines (ECO) czyli lista wymagań egzaminacyjnych. Nowe ECO są już dostępne na stronie PMI®.
Od kandydatów będzie wymagana znajomość PMBOK® guide 7th Edition – dotychczas była to edycja szósta.
Tekst oryginalny:
Szymon Pawłowski, PMP
Poprawki uaktualniające:
Rafał Kulpiński, PMP
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami szkolenia CAPM® oraz PMP®