Aktualizacja metodyki PRINCE2® i co dalej?

Projekt PRINCE2 2017 Update nabiera tempa. Zgodnie z zapowiedziami, AXELOS konsekwentnie realizuje plan wdrożenia aktualizacji PRINCE2, najbardziej rozpoznawalnej metodyki zarządzania projektami.

Premiera odnowionego podręcznika „Managing Successful Projects with PRINCE2” zaplanowana została na 18 maja, a już od 10 lipca pojawi się możliwość zdawania nowych egzaminów PRINCE2. Nowy egzamin będzie można zdawać na razie tylko w języku angielskim. Docelowo jednak mają powstać  tłumaczenia na pozostałe języki. Przekład podręcznika na język polski planowany jest na lipiec 2018 roku.

Co te zmiany oznaczają dla uczestników?

Wprowadzane przez AXELOS aktualizacje metodyki i zmiany w certyfikacji budzą wiele pytań i wątpliwości wśród osób zainteresowanych PRINCE2. Często od uczestników słyszymy takie pytania, jak: „Co z dotychczasowymi certyfikatami PRINCE2 Foundation i Practitioner?”, „Czy będzie trudniej zdać egzamin?”, „Kiedy odnowić certyfikat PRINCE2 Practitioner – jeszcze przed czy po zmianach?” Spróbujmy rozwiać kilka najbardziej nurtujących wątpliwości.

Zastanawiając się czy podchodzić do egzaminu na starych czy nowych zasadach dla niektórych kwestią decydującą może być język egzaminu. W przypadku jednak, gdzie ten aspekt nie ma większego znaczenia, zastanowić się należy nad argumentami przemawiającymi za każdą z opcji.

Wyobraźmy sobie Kierownika Projektu pracującego w środowisku, gdzie obowiązującym językiem, zarówno w komunikacji w zespole jak i dokumentacji projektowej, jest język angielski. Kierownik nie ma jeszcze certyfikatu PRINCE2 Foundation. Decydując się na certyfikację na tym poziomie, może on podejść do szkolenia i egzaminu zarówno na starych, jak i na nowych zasadach. Jest to możliwe, gdyż zgodnie z ustaleniami AXELOS, od lipca do końca 2017 roku kandydaci podchodzący do egzaminu w języku angielskim mają prawo wyboru czy chcą zdawać go w starym czy w nowym systemie.

W sytuacji, gdy Kierownik posiadałby już certyfikat PRINCE2 Foundation, z uwagi na jego bezterminowość, certyfikat ten utrzymuje swoją ważność pomimo pojawienia się nowej wersji metodyki. Nie ma konieczności ponownego przystępowania do egzaminu czy uzupełniania różnic.

Podchodząc do egzaminów PRINCE2 Practitioner w języku angielskim kandydat również ma prawo wyboru, czy chce go zdawać na nowych, czy (jeszcze) dotychczasowych warunkach.

Zastanawiając się nad przystąpieniem do poziomu Practitioner, należy zwrócić uwagę na zmiany ważności certyfikatu. Obecny system certyfikacji zakłada ważność certyfikatu PRINCE2 Practitioner na okres 5 lat, natomiast nowy certyfikat ważny będzie tylko 3 lata. Dlatego warto się zastanowić, czy bardziej zależy nam na poznaniu metodycznych nowinek, czy na dwóch latach dłuższej ważności certyfikatu. Pamiętajmy, że wiedzę o nowinkach wynikających z PRINCE2 2017 Update zawsze można uzupełnić na szkoleniu pomostowym (Bridge 2017) albo poprzez pracę własną z nowym podręcznikiem.

A co, jeśli mamy certyfikat PRINCE2 Practitioner, który wkrótce straci ważność?

Podobnie w przypadku, gdy posiadamy certyfikat PRINCE2 Practitioner, ale niebawem skończy się jego ważność, należy przeanalizować możliwość wyboru wersji certyfikacji. Stojąc przed dylematem, którą certyfikację wybrać, również warto zwrócić uwagę na jej ważność: „stara” – 5 lat, „nowa” – 3 lata. Do rozważenia dodajmy jeszcze jeden fakt – nowa certyfikacja nie przewiduje egzaminu odnawiającego, przedłużającego certyfikację (Re-Certyfication). Po wprowadzonych zmianach będzie trzeba za każdym razem zdawać pełny egzamin z całej metodyki. Zatem warto tak zaplanować ścieżki szkoleniowo-certyfikacyjne, by jak najlepiej skorzystać z  pięcioletniej ważności certyfikatów.

Kliknij, by sprawdzić terminy szkoleń…

A co z egzaminami w języku polskim?

Od pierwszych dni sierpnia 2018 już można zdawać egzaminu PRINCE2 w uaktualnionej wersji 2018. Do końca marca 2019 uczestnicy kursów będą mogli wybierać na które szkolenia chcieliby się zapisać czy na wersję 2009 czy 2017.

Więcej informacji na stronach PRINCE2 (2017) oraz w artykule Opis różnic metodyki PRINCE2 w wersjach 2009 i 2017.

Trzymam kciuki za zdawane egzaminy. Powodzenia!

Marcin Jackowski, akredytowany trener PRINCE2®, P3O®, MSP®, MoP®, MoV®

Przeczytaj również

Wartość w SCRUM

Przewodnik po Scrumie nie definiuje pojęcia wartości. To czym ona jest? Okazuje się, że odpowiedź wcale nie jest łatwa. Spróbujmy przestudiować dostępne źródła i stworzyć własną definicję!

Uczymy się przez eksperymenty

Warto celebrować eksperymenty, które przyniosły nam nową wiedzę i doświadczenie, nawet jeśli ponieśliśmy porażkę. Nie poddawać się, a sukces pojawi się na horyzoncie. Oczywiście, warto też mieć trochę szczęścia, ale samo szczęście to o wiele za mało!

Otrzymuj informacje o zniżkach i nowościach w Inprogress

Zapisz się do naszego newslettera

Klikając "Zapisz się", udzielasz zgody na przetwarzanie przez INPROGRESS Sp. z o.o., INPROGRESS Szkolenia Sp. z o.o. oraz INPROGRESS Trainings Sp. z o.o., INPROGRESS Skills Sp. z o.o. swojego adresu e-mail w celu przesyłania newslettera.

Pokaż pełną treść klauzuli informacyjnej dotyczącej przetwarzania danych osobowych