AgilePM® v1.2 vs. AgilePM® v2. Ewolucja czy rewolucja?
Podejścia do zarządzania projektami nieustannie zmieniają się, aby dostosować swoje założenia do zmieniających się warunków biznesowych i rynkowych. Nie inaczej jest w przypadku metodyki Agile Project Management. Ostatnie wydanie metodyki oznaczone jest numerem wersji v2. W najnowszym wydaniu wprowadzono trochę zmian w porównaniu do wersji 1.2.
Treści w podręczniku powielają się w wielu miejscach w porównaniu do poprzedniego wydania, niemniej podręcznik ma więcej stron, zupełnie nową logikę i jest to zmiana na lepsze. Ponadto, podręcznik wzbogacono o większą liczbę przykładów „z życia”, a także dodano kilka wartościowych dodatków, jak np. opis techniki estymacji Planning Poker. W podręczniku nadal znajdziemy wskazówki dla menedżerów projektu, czyli tzw. Agile Project Manager Top Tips.
Agile Project Management pozostał metodyką opartą na empiryzmie, a zmiana postrzegana jest jako element naturalny, wręcz pożądany. Szczegóły rozwiązania nadal są poznawane w trakcie realizacji projektu, co promuje podejście EDUF (Enough Design Up Front). Nie uległa zmianie liczba pryncypiów. Wciąż przy zarządzaniu projektem – zgodnie z metodyką AgilePM – obowiązuje 8 głównych zasad.
Struktura produktów zarządczych
Jeśli chodzi zmiany w elementach składowych metodyki, to najwięcej zmieniło się z strukturze produktów zarządczych. Jest ich mniej (14 głównych produktów wobec 17 z poprzedniego wydania), a także ich rozmieszczenie jest bardziej logiczne i intuicyjne z punktu widzenia osób, które poznają metodykę (porównanie poniżej: góra to v1.2, a dół – v2).
Zespół projektowy
W zakresie opisu zespołu projektowego, delikatnie zmodyfikowano niektóre opisy ról oraz dodano macierz RACI, która jasno określa, kto i w jakim zakresie odpowiada za wytworzenie produktów zarządczych. W samej strukturze zespołu projektowego dokonano zmian głównie o charakterze kosmetycznym (porównanie poniżej: tzw. bałwanek, to werjsa v1.2, a poniżej – v2). Ważnym elementem było dodanie do podręcznika opisu wzajemnych relacji pomiędzy kierownikiem projektu a innymi rolami ze struktury zespołu.
Źródło: apmg-international.com
Cykl życia projektu
Cykl życia projektu został zmieniony w niewielkim zakresie, ale na tyle, że bardziej przystaje do realiów zwinnego zarządzania projektami (schemat poniżej: po lewej v 1.2, a po prawej – v2). Już na pierwszy rzut oka widać połączenie fazy Exploration (Eksploracji) i Engeenering (Inżynierii) w jedną fazę o nazwie Evolutionary Development (Rozwoju Ewolucyjnego). Natomiast druga istotna zmiana dotyczy fazy Deployment (Wdrożenie), którą podzielono na trzy zdefiniowane kroki, pozwalające lepiej zrozumieć tę fazę.
Timeboxy
Na uwagę zasługuje rozszerzenie wyboru stylu Timeboxów, czyli tzw. Okienek Czasu, z jednego do dwóch, a także dopracowanie rozdziału podręcznika dotyczącego zarządzania ryzykiem w projekcie zwinnym. W kontekście rozwoju iteracyjnego, usunięto poprzednią konstrukcję rozwoju opartego o kroki „Identify”, „Plan”, „Evolve”, „Review”, a na jej miejsce wprowadzono schemat składający się z trzech kroków „Though”, „Action”, „Conversation”.
Podsumowanie
Odpowiadając na pytanie z tytułu można ocenić, że wersja v2 metodyki Agile Project Management stanowi ewolucję i rozwinięcie w dobrym kierunku poprzedniej wersji 1.2. Zmiany w metodyce zdecydowanie są zmianami na lepsze, a sama metodyka jest łatwiejsza do przyswojenia. Dla osób, które dość sprawnie poruszają się w języku angielskim zdecydowanie rekomendujemy uczestnictwo w szkoleniach w najnowszej wersji, czyli v2. Natomiast osoby, które słabiej znają język angielski, a chciałyby poznać skuteczną i uznaną metodykę zwinnego zarządzania projektem, zapraszamy na szkolenia w wersji 1.2.