Z czego składa się zestaw do Planning Pokera?
Planning Poker to zestaw czterech talii kart składających się z ciągu liczb 0, ½, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 20, 40 i 100, a także karty z wizerunkiem filiżanki kawy, która oznacza prośbę o przerwę oraz karty ze znakiem zapytania, którą uczestnik pokazuje, gdy nie ma pojęcia jak estymować dane wymaganie.
Zasady gry
Techniki Planning Poker używa się np. do szacowania złożoności Historyjek Użytkownika (ang. User Stories). W sesji bierze udział cały zespół, tak aby każdy mógł wyrazić swoją opinię. Niezbędna jest też obecność Właściciela Produktu (np. Product Owner w metodzie SCRUM), który ma za zadanie wytłumaczyć detale dotyczące Historyjki. Miara oszacowania to tzw. Story Points, które wykorzystamy do określenia wielkości/pracochłonności wytworzenia wymagania opisanego w Historyjce Użytkownika.
Sesja estymacyjna przebiega według następującego schematu:
- Właściciel produktu czyta Historyjkę Użytkownika i odpowiada na pytania członków zespołu.
- Każdy członek zespołu wybiera kartę z odpowiednią wartością i nie ujawnia jej.
- Na ustalony sygnał wszyscy uczestnicy wyciągają kartę, która ukazuje na jaką wartość oszacowali daną Historyjkę.
- Jeżeli wyniki znacznie się różnią (co się zdarza dosyć często, gdy pierwszy raz się głosuje), to uczestnicy, którzy oszacowali najniższą i najwyższą wartość tłumaczą dlaczego myślą tak a nie inaczej. Dobra praktyka nakazuje nie bronić swoich racji „za wszelką cenę”, tylko przedstawić rzeczowe argumenty.
- Po wysłuchaniu argumentów głosowanie jest powtarzane.
- Praktyka pokazuje, że po dwóch lub trzech głosowaniach udaje się osiągnąć konsensus i można przejść do odczytania kolejnej Historyjki – wówczas całą procedurę zaczynamy od nowa.
W celu dobrego przeprowadzenia sesji estymacyjnej należy uważnie ustalić punkt odniesienia według którego będziemy dokonywali dalszych oszacowań. Opcje są co najmniej dwie. Najczęściej wybieramy prostą historyjkę, którą „wycenimy” na np. 1 Story Point lub nieco bardziej złożoną o wartości np. 8 Story Points. Im więcej Historyjek oszacowaliśmy, tym łatwiej szacować kolejne, co znacznie usprawnia cały proces.
Jakie korzyści daje stosowanie tej techniki?
- Wyeliminowanie ‘efektu zakotwiczenia’. Dzieje się tak dzięki zaprezentowaniu wyników estymacji jednocześnie przez wszystkich uczestników.
- Sprawny przebieg sesji. Na początku zespoły muszą poznać technikę i nauczyć się jej stosowania. Po nabraniu pierwszych doświadczeń estymowanie przebiega naprawdę szybko.
- Szacowanie przez stosowanie analogii, czyli możliwość porównywania ich wielkości w oparciu i inne – wcześniej oszacowane Historyjki.
- W zespołach zawsze znajdziemy bardziej dociekliwych członków, którzy swoimi pytaniami pozwolą dojść do szczegółów danego wymagania – a co za tym idzie – lepiej zrozumieć Historyjkę i dokładniej ją oszacować.
- Wielkim atutem jest zapraszanie na sesję poświęconą estymacji zespół, który faktycznie będzie wytwarzał poszczególne Historyjki.
Planning Poker to skuteczna technika szacowania, dająca jednocześnie wiele oszczędności czasu oraz dobrą zabawę.
Gdzie stosujemy?
Na szkoleniach AgilePM® Practitioner