Szkolenia na żywo vs. e-learning. Czy istnieje jeden słuszny wybór?
Technologia wciąż idzie do przodu i daje nam nowe możliwości rozwoju. Potrzeba nauki we własnym tempie i na własnych zasadach sprawia, że e-learning staje się atrakcyjną opcją dla wielu osób, ale czy na pewno to najlepsze rozwiązanie na zdobywanie wiedzy?
Sukces e-learningu
E-learning zdobywa coraz większą popularność. Z niszowego sposobu zdobywania wiedzy z zakresu zagadnień technicznych i informatycznych wyrosło narzędzie do nauki z KAŻDEGO niemal zagadnienia.
Czym jest e-learning? Zazwyczaj to platforma, z której można korzystać z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, na której znajdą się materiały szkoleniowe w różnych formach, np. video lub audio. Na rynku dostępnych jest wielu dostawców usług tego typu kursów, którzy oferują tysiące tematów w atrakcyjnych cenach. Brzmi kusząco? No pewnie!
Sam decydujesz, kiedy zrealizujesz szkolenie, w jakim tempie i jaką metodę nauki wybierzesz. Pełna elastyczność! Nie musisz brać urlopu w pracy, dołączać do grupy obcych ludzi i dostosowywać się do tempa uczenia innych. Czy na pewno jednak standardowe szkolenia są już passé?
Czy nauka z internetowych kursów jest skuteczniejsza od szkoleń na żywo?
Każdy z nas zna standardową metodę nauczania. Od najmłodszych lat przyzwyczajani jesteśmy do modelu nauczyciel – uczeń. Nie zawsze nam ten model odpowiadał, bo nie każdy nauczyciel potrafił dobrze przekazać swój materiach, a i nie każdy temat nas interesował. To co ważne to zawsze mogliśmy zadawać pytania w razie wątpliwości oraz uczyć się od siebie nawzajem.
Interakcje i bezpośredni kontakt to oczywisty wyróżnik szkoleń na żywo. Wiele osób ceni sobie możliwość wymiany doświadczeń między prowadzącym a uczestnikami jak również między samymi uczestnikami.
Kolejnym ważnym aspektem tej formy szkolenia jest możliwość dostosowania planu szkolenia do poziomu wiedzy osób biorących w nim udział, np. niektóre zagadnienia można omówić po krótce, a na innych skupić więcej czasu. Dodatkowo ćwiczenia podczas kursów na żywo pozwalają od razu skorzystać z nowo zdobytej wiedzy poprzez różnego rodzaju case study.
Jakie są różnice?
Jak w każdym przypadku znajdą się zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy zarówno szkoleń tradycyjnych i kursów online. Poniższa infografika prezentuje w prosty sposób różnice między obiema metodami szkolenia.
Czy konieczny jest wybór pomiędzy szkoleniem a e-learningiem? Nie chcemy wykluczać żadnej metody zdobywania wiedzy, bo każda z nich jest wartościowa i istotna.
Rozwiązanie? Połączenie obu. E-learning może być świetnym uzupełnieniem klasycznego szkolenia. Dzięki temu można wracać do zagadnień z kursu i utrwalać sobie zdobytą wiedzę w ciekawy sposób. Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z trenerem i interakcji jakie zachodzą między uczestnikami. Dzięki temu ludzkiemu pierwiastkowi każde jedno szkolenie jest unikatowe.