Świadomy wybór – na jaki tryb szkolenia się zdecydować?

Gdy mamy się przed sobą wiele dróg, a każda otwiera nowe możliwości, stajemy przed koniecznością wyboru. Wszystko jest w zasięgu ręki, w zasadzie wszystko jest możliwe. Pytanie jakie należy sobie zadać w tej sytuacji brzmi „Co będzie dla mnie najlepsze?

Przed takim dylematem często stają subskrybenci Inprogress Plus. Otwiera się przed nimi super opcja dostępu do kilkudziesięciu akredytowanych szkoleń w jednej preferencyjnej cenie. Model subskrypcji to jest to! Lepiej niż napój z darmową dolewką w restauracji, bo na realizację szkoleń mamy aż 6 miesięcy, a Inprogress Plus oferuje jeszcze szereg dodatkowych korzyści, np. w postaci mini warsztatów lub wsparcie Rady Trenerów. Długo by pisać, odsyłam do źródła.

Czas to pieniądz

Za szkolenie płacimy naszym czasem. Nawet gdy są to szkolenia realizowane w godzinach pracy, to zazwyczaj zaległe zadania trzeba później nadrobić. Czas poświęcony na szkolenie to nie tylko 7 czy 8 godzin spędzone na kursie. To również prace przedkursowe, zadania domowe i późniejsza nauka do egzaminu. Dlatego warto mądrze wybierać.

W ofercie Inprogress Plus znajdziemy szkolenia realizowane w różnym trybie. Najpopularniejsze z nich to w zależności od obszerności tematu 2 lub 3-dniowe szkolenia akredytowane. Ich celem jest przygotowanie do egzaminu i przekazanie wiedzy oraz umiejętności.

Szkolenia realizowane w klasycznym trybie to nie wszystko, bo można również zdecydować się na szkolenia przyspieszone, weekendowe i wieczorowe. Które wybrać? Czy bez względu na rodzaj szkolenia, oferują te same korzyści? Wybór oczywiście zależy od oczekiwań i potrzeb.

Różne tryby szkoleń

Przeanalizujmy je na przykładzie PRINCE2® Foundation.

  • Kurs trzydniowy to czas na omówienie całej podstawy programowej, wykonanie szeregu ćwiczeń oraz poruszenie dodatkowych zagadnień, przedstawienie przykładów i oczywiście czas na dyskusję.
  • Kurs przyspieszony realizowany w dwa dni – zachowuje swój rdzeń wymagany do akredytacji, ale z racji ograniczonego czasu, szkolenie to w większości składa się z teorii. Wybierając właśnie to szkolenie, musimy mieć tego świadomość.
  • Szkolenie weekendowe trzydniowe to opcja dla osób, które nie są w stanie wygospodarować czasu w tygodniu, ale ich tryb życia pozwala na wygospodarowanie czasu w weekendy. To również świetna opcja dla osób, które same dbają o swój rozwój, nie polegają w tym zakresie na pracodawcy, ale jednocześnie nie chcą wykorzystywać na ten cel cennych dni urlopu.
  • Gdy wybieramy szkolenie dwudniowe w weekend, decydujemy się na kurs przyspieszony, w takiej samej formule jak omawiany wcześniej kurs przyspieszony w tygodniu.
  • I wreszcie kurs wieczorowy, realizowany przez 5 wieczorów, przez 3 godziny każdego dnia. Gdy zsumujemy jego godziny, to też wychodzi nam kurs przyspieszony, czyli dwudniowy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze trybu szkolenia?

Zastanówmy się jak najlepiej dobrać czas, który planujemy poświęcić na szkolenie. Tytułowy ‘świadomy wybór’ jest kluczowy. Pragniesz uczyć się w spokojnym tempie, z ćwiczeniami i wieloma przykładami – wybierz pełny kurs trzydniowy zamiast wersji przyspieszonej. Wiesz, że po całym tygodniu pracy, odczuwasz silne zmęczenie, Twój mózg i ciało domagają się odpoczynku, wybierz relaks w parku lub za miastem, a na szkolenie zapisz się albo w tygodniu (wersja pełna trzydniowa, albo dwudniowa przyspieszona) albo na kurs wieczorowy.

Gdy z kolei wiesz, że po całym dniu intensywnej pracy masz niski poziom energii – to lepiej wybierz szkolenie w tygodniu lub w weekend. Szkolenie wieczorowe realizowane w godzinach od 18:00 do 21:00 potrafi być nie lada wyzwaniem.

Zastanów się!

W takim razie, kiedy i jak się szkolić? Trzeba wybierać, oceniać i wartościować. Co ma większą wartość, szybciej, czy pełniej? By uniknąć błędów w wyborach i rozczarowania w związku z niespełnionymi oczekiwaniami warto dokładnie czytać opisy szkoleń i zasięgać opinii u naszych konsultantów w Obsłudze Klienta.

Dobrze by było, gdyby wolność wyboru poparta świadomością wyboru stała się naszym sposobem podejmowania decyzji o szkoleniach, rozwoju zawodowym i zdobywaniu kompetencji.

Marcin Jackowski