PMBOK® Guide 7 – od kiedy zacznie obowiązywać?

Źródłem referencji do egzaminów PMP® oraz CAPM® nadal pozostaje poprzedni PMBOK® Guide 6 edycji.

Pomimo pojawienie się latem tego roku tj. 2021, nowej, 7 edycji PMBOK® (Project Management Body of Knowledge) Guide, wydany w 2017 roku poprzedni PMBOK® Guide 6 edycji nadal jest wykorzystywany jako źródło wiedzy dla pytań egzaminów PMP® oraz CAPM®. Jest to źródłem sporego zamieszania wśród osób przygotowujących się do tych egzaminów. Co zrobić, aby uniknąć niepotrzebnego stresu?

Sprawdź informacje u źródła!

Przede wszystkim należy bardzo dokładnie zapoznać się z informacjami dotyczącymi interesującego nas egzaminu, umieszczonymi na stronie PMI®, np. dla egzaminu PMP® informacji szukaj tutaj. Możemy tam znaleźć listę źródeł referencyjnych do egzaminu.

Nie bez powodu używam tutaj liczby mnogiej. Aby solidnie przygotować się do egzaminu PMP®, nie wystarczy TYLKO doskonała znajomość PMBOK® Guide. Oczywiście, PMBOK® Guide jest obecny w powyższym spisie, ale lista ta zawiera wiele innych pozycji, np. „Essential Scrum: A Practical Guide to the Most Popular Agile Process”.

Teoretycznie, przed egzaminem powinniśmy zapoznać się z nimi wszystkimi. Dodatkowo, co bardzo istotne, zwróćmy uwagę na wydanie PMBOK® Guide, stanowiące źródło wiedzy, sprawdzanej podczas egzaminu. Obecnie (listopad 2021 roku) jest to 6 edycja, a nie najnowsza 7 edycja.

Trudne czasy PMBOK® Guide

Kiedy w roku 2019 PMI® obchodził 50 urodziny, dla wszystkich było jasne, że organizacja ta stoi u progu wielkich zmian.

Sztandarowe dzieło, czyli PMBOK® Guide, rozwijany od 1996 roku, w roku 2017 osiągnął rozmiary 750 stronicowej „cegły”, trudnej „w obsłudze” dla użytkowników.
Co ważniejsze, procesowe podejście do zarządzania projektanci, prezentowane przez PMI®, było powszechnie krytykowane jako nieskuteczne i przestarzałe. Coś należało zrobić.

W lutym 2021 roku obchodziliśmy 20 rocznicę powstania Agile Manifesto.

Tak się złożyło, że okrągła rocznica PMI® niemalże pokryła się z inną rocznicą – stworzenia manifestu Agile. Trudno w to uwierzyć, ale zwinne zarządzanie projektami, zwykle przedstawiane jako coś nowego i innowacyjnego, ma już tyle lat!

Metodyki i podejścia zwinne są mocno zakorzenione w świecie zarządzania projektami, a ich popularność jest duża.
PMI® ze swej strony, wydawał się ten fakt w dużym stopniu ignorować, trzymając się kurczowo swojego, opartego na zdefiniowanych procesach, standardu zarządzania projektami. Spotkało się to z bardzo dużą krytyką ze strony środowiska związanego z obszarem zarządzanie projektami.

PMBOK® Guide zaczął być postrzegany jako coś nieprzystającego do rzeczywistości.

W rezultacie, prestiż certyfikatu PMP®, do którego uzyskania konieczne było zdanie egzaminu, opartego w głównej mierze o treść PMBOK® Guide, zaczął maleć. Oczywiście, było to nie do przyjęcie dla PMI®.

Krok w stronę zmian!

Podjęto kroki zmierzające do zmiany tej sytuacji, do zaktualizowania i unowocześnienia standardu zarządzania projektami.

Działania PMI® potoczyły się po dwóch torach, które do tej pory nie mogą się połączyć.

Z jednej strony, zmianie uległ egzamin PMP®. Od początku 2021 roku kandydatów do certyfikatu PMP® obowiązują nowe zasady egzaminu.

Jak wspomniałem, od lat egzamin PMP® był postrzegany jako „egzamin z PMBOKa„. Wprawdzie PMI® wielokrotnie podkreślał, że PMBOK® Guide to jedno z kilku źródeł wiedzy, sprawdzanej podczas egzaminu, jednakże faktycznie doskonała znajomość PMBOK® Guide w zasadzie gwarantowała pozytywny wynik egzaminu. Nawet obszary egzaminu, nazywane domenami, odpowiadały tzw. grupom procesów zdefiniowanych właśnie w PMBOK® Guide. Zagadnienie z zakresu agile w zasadzie nie były poruszane.

W nowej wersji egzaminu PMP® przede wszystkim całkowicie przedefiniowano jego obszar. Wprowadzono inne domeny, nie nawiązujące do treści PMBOK® Guide 6 edycji.
Połowa pytań wymagać ma odpowiedzi w duchu agile lub hybrydowym (mieszanym), podczas gdy druga połowa wymaga odpowiedzi opartej na dotychczasowych rozwiązaniach znanych z. PMBOK® Guide 6 edycji.
W rezultacie, egzamin PMP® faktycznie przestał być „egzaminem z PMBOKa”. Do jego zdania konieczna jest szeroka wiedza, także z obszaru agile. Stąd długa lista lektur, wskazana na wstępie.
Ale to tylko jedna strona medalu. Oprócz zmiany podejścia do egzaminu PMP®, PMI® postanowił całkowicie przedefiniować swój standard zarządzanie projektami.

Nowy PMBOK® Guide 7!

Powstał NOWY PMBOK® Guide 7 edycji. Używam słowa „nowy” w najbardziej dosłownym znaczeniu. 7 edycja PMBOK® Guide jest całkowicie inną książką niż dotychczasowy przewodnik. Nowa treść, nowe podejście, nowy standard. Trzeba wspomnieć, że PMBOK® Guide 7 edycji został bardzo pozytywnie, wręcz entuzjastycznie, powitany przez środowisko zarządzanie projektami.



Problem polega na tym, że te dwie drogi „aktualizacji i unowocześnienia” PMI® jakoś nie spotykają się ze sobą. Jak to możliwe?! – zapytacie. Czy nie byłoby logicznym, aby po prostu powiązać nowy egzamin PMP® z nowym PMBOK® Guide? Oczywiście, pamiętając o rozszerzonej liście referencyjnej…

Niestety, w tym przypadku mamy do czynienia ze swoistym „PMI-smem”. Jeżeli kiedykolwiek zaglądaliście do znanego podręcznika przygotowującego do egzaminu PMP® – „Rita Mulcahy PMP Exam Prep”, to wiecie, czym jest „PMI-sm”. To szczególny sposób myślenia, przyjęty przez PMI®, a niekoniecznie podzielany przez innych. I tak jest w tym przypadku.
Pomimo wprowadzenia PMBOK® Guide 7 edycji, egzamin PMP® nadal częściowo opiera się na poprzedniej edycji PMBOK® Guide z 2017 roku. Nie ma wprawdzie bezpośrednich odwołań do procesów, ale „duch „widoczny jest bardzo wyraźnie.

Kiedy nowa wersja PMBOK® Guide zastąpi poprzednią?

Obecnie tj. na początku listopada 2021 roku brak jest informacji, czy i kiedy nowy PMBOK® Guide 7 edycji zastąpi na liście referencyjnej egzaminu PMP® (oraz CAPM®) starsze wydanie.
Przy tym trzeba wiedzieć, że PMBOK® Guide 6 edycji nie jest już „produkowany” w wersji papierowej. Można liczyć tylko na egzemplarze z „drugiej ręki” lub wersję elektroniczną.

Rafał Kulpiński