ITIL® 4 Update (cz. 2). Jak będzie wyglądała certyfikacja?

Aktualizacja popularnej biblioteki ITIL® jest już faktem – egzamin ITIL® 4 Foundation można zdawać od 28 lutego, natomiast kolejne moduły będą się sukcesywnie pojawiać w 2019 roku. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego warto (a nawet należy) uzupełnić swoją wiedzę z zakresu ITIL® 4 oraz jak to zrobić w zależności od liczby uzyskanych certyfikatów w poprzedniej wersji.

Przypomnijmy, że w pierwszej części artykułu dotyczącego aktualizacji ITIL-a informowaliśmy Was o ogólnych zmianach, które przyniesie ze sobą ITIL 4. Cały artykuł możecie przeczytać tutaj: ITIL 4 – nowa wersja biblioteki. Dzisiaj dowiecie się, co zmieni się w nowej certyfikacji oraz co zrobić w przypadku posiadania certyfikatów w wersji sprzed aktualizacji.

Jak będzie wyglądał schemat certyfikacji ITIL 4?

Schemat certyfikacji będzie się składał z następujących poziomów:

 • ITIL Foundation,
 • ITIL Specialist modules (3),
 • ITIL Strategist,
 • ITIL Leader,
 • ITIL Master.

Jedną z głównych cech schematu certyfikacji według nowej wersji ITIL-a będzie utworzenie dwóch ścieżek – ITIL Managing Professional (ITIL MP) oraz ITIL Strategic Leader (ITIL SL). Taki podział ma zapewnić kursantom przejrzystość, jak i gdzie mogą poprawić swoje umiejętności.

ITIL Managing Professional

Aby otrzymać tytuł ITIL Managing Professional (ITIL MP), kursanci muszą ukończyć następujące szkolenia:

 • ITIL 4 Foundation,
 • ITIL Specialist: Create, Deliver & Support,
 • ITIL Specialist: Drive Stakeholder Value,
 • ITIL Specialist: High Velocity IT,
 • ITIL Strategist: Direct, Plan & Improve.

ITIL Strategic Leader

Aby otrzymać tytuł ITIL Strategic Leader (ITIL SL), uczestnicy szkoleń muszą ukończyć następujące szkolenia:

 • ITIL 4 Foundation,
 • ITIL Strategist: Direct, Plan & Improve,
 • ITIL Leader: Digital & IT Strategy.

Przejście z ITIL (v3) do ITIL 4

A co z tymi, którzy posiadają już certyfikaty w wersji sprzed aktualizacji? Wszystko zależy od liczby posiadanych certyfikacji – szczegóły znajdziecie w poniższym FAQ:

Posiadam certyfikat ITIL Foundation (v3). Jak przejść do ITIL 4?

W przypadku, gdy uczestnik szkolenia posiada certyfikację na poziomie Foundation, zalecane jest podejście do ITIL 4 Foundation, aby płynnie dostosować się do nowego programu w trakcie realizacji kolejnych ścieżek szkolenia – ITIL 4 to spora ilość nowego materiału.

Alternatywnie uczestnicy kursów mogą również uzyskać 17 punktów z ITIL v3, co umożliwi im podejście do modułu przejściowego ITIL Managing Professional Transition Module w celu dostosowania się do ITIL 4. Ścieżkę certyfikacji w poprzedniej wersji można kontynuować do czerwca 2020 roku.

Dlaczego nie ma modułu przejściowego do ITIL 4 Foundation?

Ze względu na strukturę ITIL 4 Foundation, nie jest możliwe wprowadzenie modułu przejściowego pomiędzy obiema wersjami. Aktualizacja ITIL-a niesie ze sobą zbyt wiele zmian i nowego materiału.

Zdobyłem 3-4 certyfikacje (9-11 punktów) z poziomów Practitioner / Intermediate w wersji 3. Jak przejść do ITIL 4?

Kursanci, którzy posiadają 3 lub 4 certyfikaty poza poziomem Foundation mają 2 opcje przejścia do ITIL 4 w zależności od tego, co chcą osiągnąć w nowej ścieżce certyfikacji.

Opcja pierwsza polega na podejściu do egzaminu ITIL 4 Foundation. W tym wypadku kursanci rozpoczynają całą ścieżkę certyfikacji od początku, zgodnie ze zaktualizowaną wersją biblioteki.

Opcja druga polega na zgromadzeniu 17 punktów ITIL w wersji 3, aby móc podejść do modułu ITIL Managing Professional Transition i w ten sposób przejść do ITIL 4.

Zdobyłem 6 lub więcej certyfikacji (17 punktów) z poziomów Practitioner / Intermediate w wersji sprzed aktualizacji. Jak przejść do ITIL 4?

W takiej sytuacji uczestnik powinien podejść do egzaminu ITIL Managing Professional Transition w momencie, w którym zostanie on wydany.

Posiadam tytuł ITIL Expert. Jak przejść do ITIL 4?

W przypadku, gdy uczestnik kursów posiada tytuł ITIL Expert w wersji sprzed aktualizacji, może podejść do egzaminu ITIL Managing Professional w momencie, w którym zostanie on wydany. Szczegóły na temat ITIL Master zostaną opublikowane w późniejszym terminie.

Szkolenie ITIL 4 Foundation

Przejście z ITIL (v3) do ITIL 4 czeka wszystkich posiadaczy certyfikatów ITIL, dlatego już teraz zachęcamy do udziału w szkoleniu ITIL 4 Foundation, które w Inprogress odbywa się zarówno w formie otwartej, jak i zamkniętej. Jeśli chcecie kontynuować ścieżkę ITIL w poprzedniej wersji, by później przejść do ITIL 4 dzięki modułowi Managing Professional Transition, sprawdźcie nasze portfolio szkoleń ITIL (v3).

Otrzymuj informacje o zniżkach i nowościach w Inprogress

Zapisz się do naszego newslettera

Klikając "Zapisz się", udzielasz zgody na przetwarzanie przez INPROGRESS Sp. z o.o., INPROGRESS Szkolenia Sp. z o.o. oraz INPROGRESS Trainings Sp. z o.o., INPROGRESS Skills Sp. z o.o. swojego adresu e-mail w celu przesyłania newslettera.

Pokaż pełną treść klauzuli informacyjnej dotyczącej przetwarzania danych osobowych