ITIL® 4 Update (cz. 1) – co przyniesie nowy ITIL®?

Niebawem w życie wejdzie zaktualizowana wersja ITIL®, zwana ITIL® 4. Dlaczego ITIL® musiał się zmienić, co za tym idzie i kiedy będzie można zdobyć certyfikat w nowej wersji? Wszystkie te informacje znajdziecie w poniższym artykule!

Dlaczego ITIL zmieni nazwę?

Zaktualizowana wersja ITIL-a będzie nazywana ITIL 4 ze względu na rolę, którą ta metodyka odegrała we wsparciu organizacji oraz specjalistów IT w trakcie czwartej rewolucji przemysłowej – koncepcji kładącej szczególny nacisk na wzajemne oddziaływanie i wykorzystanie automatyzacji, przetwarzania i wymiany danych oraz technik wytwórczych.

Nie jest tajemnicą, że we współczesnym świecie technologie informacyjne są fundamentem większości przedsiębiorstw. Aktualizacja biblioteki ITIL będzie zdecydowanie bliższa dynamicznemu i złożonemu środowisku, w którym nowe praktyki i podejścia są niezbędne dla wszystkich osób pracujących w branży IT. Celem ITIL 4 jest zatem dostarczenie organizacjom kompleksowych wskazówek dotyczących zarządzania technologiami informatycznymi we współczesnym sektorze usług.

Jak duże zmiany zajdą w ITIL 4?

ITIL nie zostanie całkowicie zastąpiony – podstawowe koncepcje zarządzania usługami nie uległy zmianie, jednak zmienił się ich kontekst i środowisko. ITIL 4 ma na celu pomóc organizacjom zarządzać usługami w nowym, bardziej złożonym świecie. W nowej wersji rozwinięte zostaną koncepcje wartości, wyników, kosztów i ryzyka. Jednocześnie nadal istotne pozostaną główne idee związane z zarządzaniem problemami czy zarządzaniem zmianą.

Od kiedy można zdawać egzaminy ITIL 4?

Egzamin na poziomie Foundation jest dostępny od 28 lutego 2019 roku. Kolejne poziomy będą się sukcesywnie pojawiać w 2019 roku. Więcej informacji na temat tłumaczeń materiałów na inne języki pojawi się w pierwszym kwartale 2019 roku.

Szkolenie ITIL 4 Foundation w Inprogress

Szkolenia otwarte na poziomie Foundation będą dostępne już od początku kwietnia. Więcej informacji i najbliższe terminy na stronie: ITIL 4 Foundation.

W drugiej części cyklu ITIL 4 Update dowiecie się nieco więcej na temat tego, co zmieniło się w certyfikacji po aktualizacji ITIL-a.