Inprogress ze statusem DASA Training Partner!

Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy status DASA Training Partner – akredytowanego partnera DevOps Agile Skills Association. W poniższym artykule przybliżymy, czym jest DevOps i dlaczego warto go wdrożyć w swojej organizacji.

Status DASA Training Partner

Status DASA Training Partner upoważnia firmy do przeprowadzenia akredytowanych szkoleń i egzaminów z zakresu DevOps Fundamentals. Szkolenia przeprowadzane są w oparciu o licencjonowane materiały szkoleniowe z ITPreneurs.

Czym jest DevOps?

Termin DevOps został zaproponowany przez Patricka Debois i jest skrótem dwóch słów – development (rozwój) i operations (eksploatacja). Pojęcie to odzwierciedla główne założenie metodyki, którym jest połączenie funkcjonujących zazwyczaj osobno obszarów: rozwoju oprogramowania oraz operacji (administracji) IT. Dzięki usprawnieniu komunikacji i zaangażowania pomiędzy osobami pracującymi w tych działach, cele osiągane są szybciej i skuteczniej.

DevOps został po raz pierwszy zaprezentowany w 2009 roku podczas pierwszej konferencji DevOps Days, która odbyła się w Belgii. Na początku metodyka sprawdzała się głównie w dużych firmach, w których zaobserwowano negatywne skutki braku współpracy i skoordynowania działań pomiędzy działami rozwoju i operacji. Aktualnie DevOps sprawdza się również w wielu małych organizacjach, w których zmiany są wdrażane stosunkowo często.

Według badań aż 59% firm wykorzystuje w swojej pracy DevOps, natomiast 36% planuje wdrożyć tę metodykę w najbliższym czasie (wykres poniżej). Więcej informacji w artykule na stronie DASA: DevOps: a culture, a movement, a practise.

Szkolenie DASA DevOps Fundamentals

Szkolenie DASA DevOps Fundamentals przeznaczone jest dla osób związanych z zarządzaniem usługami IT, w tym m.in. administratorów systemów informatycznych, architektów korporacyjnych, specjalistów ds. integracji systemów, architektów sieci czy też osób pracujących na stanowisku Product Owner. Podczas szkolenia omówione zostaną zagadnienia teoretyczne i praktyczne związane z DevOps. Uczestnicy poznają podstawową terminologię, koncepcje i pryncypia dotyczące tej metodyki oraz zrozumieją znaczenie ścisłej współpracy i komunikacji administratorów IT oraz specjalistów rozwoju oprogramowania.

DevOps, choć jest metodyką stosunkowo młodą, z roku na rok zyskuje na popularności w firmach specjalizujących się w usługach IT. Warto w tym momencie wspomnieć, że w planowanej aktualizacji ITIL-a, która została podyktowana opiniami tysięcy specjalistów, nacisk zostanie położony m.in. na możliwość zastosowania biblioteki ITIL w połączeniu z metodykami DevOps, Lean czy Agile. Szczegółowe informacje o zmianach są dostępne w artykule Aktualizacja ITIL-a – co przyniesie 2018 rok?

Szkolenia DASA DevOps Fundamentals będą dostępne w ofercie Inprogress od września 2018 roku. Zachęcamy do zapoznania się z opisem szkolenia i zasadami egzaminu na podstronie DASA DevOps Fundamental.

Inprogress na stronie DASA

Profil naszej firmy jest już widoczny na stronie DASA w zakładce Training Partners.