12 faktów o Inprogress na 12-lecie istnienia firmy

Trudno w to uwierzyć, ale nasza firma właśnie skończyła 12 lat! Z tej okazji prezentujemy 12 faktów o Inprogress. Jakie były początki? Gdzie mieściło się pierwsze biuro? Ile lat miała najmłodsza osoba, która wzięła udział w naszym szkoleniu? O tym dowiecie się z tego artykułu!

1. Historia Inprogressowych przełomów

W październiku 2007 roku rozpoczęliśmy działalność jako pion Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, których głównym celem była pomoc w starcie biznesu młodym przedsiębiorcom. Dzięki temu mógł powstać Inprogress z kapitałem finansowym na start wynoszącym… 0 zł. Już niecałe dwa lata od założenia Inprogress, w 2009 roku, uzyskaliśmy status firmy afiliowanej i był to przełom w działalności Inprogress – uzyskaliśmy zdolność do realizowania akredytowanych szkoleń PRINCE2®. Dwa lata później firma działała już jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (jako niezależna firma akredytowana ATO). Aktualnie markę Inprogress tworzą już 4 spółki!

2. Od mieszkania do własnej bazy szkoleniowej

Początkowo biuro firmy mieściło się w… mieszkaniu prezesa naszej firmy. Szybki rozwój spowodował konieczność zmiany miejsca – biuro mieściło się na ul. Rydla, a następnie na ul. Gabrieli Zapolskiej – to właśnie tu spędziliśmy kilka dobrych dla rozwoju firmy lat. Ciągły wzrost liczby pracowników przeniósł nas ostatecznie do innej lokalizacji – na ulicę Balicką w krakowskich Bronowicach, gdzie pracujemy do tej pory i gdzie stworzyliśmy własną bazę szkoleniową. Nasze biura mieszczą się już w dwóch biurowcach!

3. Jednoosobowa firma

Na początku istnienia firmy zespół stanowiła… jedna osoba. „Był rok 2007, a jako świeży absolwent i początkujący trener, nie miałem dużych możliwości finansowych. Działałem jako jednoosobowy team, który w swoich rękach skupiał dział organizacji szkoleń, dział handlowy, finansowy oraz wszystkie inne role (dział księgowości, dział obsługi klienta, dział administracji itp.)” – wspomina Michał Pacyna, pomysłodawca i założyciel Inprogress.

Kolejnym przełomowym momentem w działalności Inprogress było spotkanie na swojej drodze Marcina Jackowskiego (obecnie Dyrektora Działu Trenerów i Konsultantów) oraz Piotra Hajty (obecnie Dyrektora Handlowego). To oni jako jedni z pierwszych Inprogressjan uwierzyli w wizję zbudowania od zera nowoczesnej marki szkoleniowej na polskim rynku, z inną ofertą wartości dla Klienta. W 2014 roku zespół Inprogress liczył już 9 osób. Dzisiaj składa się na niego 30 pracowników w biurze i ponad 30 trenerów prowadzących szkolenia na terenie całej Polski!

4. Niezmienny cel

Głównym celem powstania Inprogress była chęć stworzenia firmy, w której szefem jest Klient, a nie Prezes czy właściciel. Ten cel przyświeca nam do tej pory i po 12 latach działalności możemy z satysfakcją stwierdzić, że udało nam się go zrealizować. Od początku istnienia firmy ofertę szkoleniową opieraliśmy na sprawdzonych standardach zarządzania i do dzisiaj wierzymy w wiedzę opartą na dowodach, badaniach oraz sprawdzonych praktykach, aby mieć pewność że to co przekazujemy uczestnikom podczas szkoleń będzie dawało realne korzyści i poprawiało efektywność w ich codziennej pracy. Każda pozytywna opinia, każdy kolejny uczestnik szkolenia korzystający z naszych usług szkoleniowych, każdy certyfikat zdobyty przez naszych klientów to dla nas ogromna satysfakcja i największa nagroda za wykonywaną przez nas pracę.

5. Nieśmiałe początki tworzenia portfolio

W 2011 roku nasza oferta obejmowała kilka wiodących szkoleń, z czego główną rolę odgrywały szkolenia PRINCE2® i ITIL® w wersji 3, który w tamtym czasie miał dopiero 4 lata, a obecnie małymi krokami przechodzi do historii, ustępując miejsca zaktualizowanej bibliotece ITIL® 4. Ponadto prowadziliśmy kursy z podstaw zarządzania projektami i zarządzania ryzykiem w projektach. Przez kilka lat udało nam się rozszerzyć nasze portfolio szkoleń kilkunastokrotnie, a każdy rok oznacza dla nas kolejne akredytacje i szkolenia.

6. Ministerstwa, urzędy i… pracownia odzieży artystycznej

Już w czwartym roku naszej działalności mogliśmy się pochwalić zaufaniem wielu ważnych klientów. Wśród nich ministerstwa (Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi), urzędy (Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego) i duże firmy oraz korporacje (m.in. LG Display Poland). W trzydniowym szkoleniu PRINCE2® wzięli udział pracownicy Telewizji Polskiej, a podstaw zarządzania projektami uczyliśmy nawet w… Pracowni Odzieży Artystycznej FAMA!

7. Wzrost liczby kursantów

W całym 2014 roku przeszkoliliśmy 3578 osób, czyli około 2000 mniej niż w pierwszym półroczu 2019 roku. Liczba szkoleń zrealizowanych przez nas w ubiegłym roku była 3 razy większa niż 5 lat temu! Tak o klientach pisał nasz prezes w 2015 roku: „W rozwoju naszej firmy ogromną rolę odgrywają nasi klienci. Dzięki zaufaniu, jakim nas obdarzyli i kolejnym powierzonym projektom, mogliśmy zdobywać doświadczenie w wielu branżach i rozwijać potencjał naszych trenerów, budując interdyscyplinarne doświadczenie szkoleniowe i doradcze. Cieszymy się, że na każdym etapie organizacji szkolenia spotykamy się z pozytywnymi opiniami naszych Klientów, którzy wielokrotnie do nas wracają.

8. Wzrost przychodów

Coraz większa liczba klientów przekłada się na coraz lepsze wyniki finansowe Inprogress. Zaledwie 4 lata wystarczyły nam na podwojenie przychodów ze sprzedaży, a średnie tempo wzrostu przychodu (rok do roku) w tym okresie wyniosło 28%.

9. Inprogress w rankingach

Wyniki finansowe przekładają się z kolei na naszą obecność w różnych rankingach i zestawieniach. Przykładowo: z roku na rok zdobywamy coraz wyższe miejsca w rankingu największych dostawców usług szkoleniowych według Computerworld TOP200. W 2016 roku zostaliśmy sklasyfikowani na 8 miejscu. Rok później dwie nasze spółki zajęły kolejno 8 i 9 miejsce, a w 2018 roku – 5 i 9 miejsce! W dwóch ostatnich przypadkach zsumowany wynik obu spółek zgłoszonych do rankingu (obu działających pod marką Inprogress) dał nam 3 miejsce w Polsce!

W 2019 roku zostaliśmy liderem na polskim rynku szkoleń akredytowanych AgilePM® wg niezależnego badania firm szkoleniowych “Trusted Training Radar®”, przeprowadzanym w skali globalnej przez Course Conductor, co jest potwierdzeniem nie tylko wielkości firmy, jej udziału w rynku, ale przede wszystkim wysokiej jakości świadczenia usług. W tym roku znaleźliśmy się również w TOP 15 największych firm akredytowanych (ATO) na świecie.

10. Gry szkoleniowe 

W 2016 roku na szkoleniach PRINCE2 Foundation po raz pierwszy pojawiła się gra szkoleniowa PRINCE2® Game: Wielkie Dionizje. Jej popularność wśród klientów i skuteczność w procesie uczenia się zmobilizowała nas do tworzenia kolejnych gier i symulacji biznesowych. Ciągle pracujemy nad nowymi!

11. Nowe pomysły i idee

W 2019 roku w ramach Inprogress powstała nowa inicjatywa – centrum projektowe Inprogress Design Lab (IDL), którego celem jest wspieranie organizacji w tworzeniu innowacyjnych, nowoczesnych i dopasowanych do użytkownika produktów. IDL zajmuje się również badaniami naukowymi z zakresu Design Thinking. To właśnie wiedza poparta badaniami empirycznymi jest podstawą do dalszych działań centrum projektowego.

12. Wiek nie ma znaczenia 😉

Najmłodszy uczestnik naszych szkoleń miał… 15 lat! Kuba wziął udział w szkoleniu AgilePM® Foundation w maju 2019 roku.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie z nami tworzyli tę 12-letnią historię!