Szkolenia a kariera i… życie osobiste. Poznaj historie naszych absolwentów

Szkolenie czy studia? – oto jedno z pytań, które na naszej grupie na Facebooku pada wyjątkowo często, zwłaszcza w kontekście perspektywy znalezienia wymarzonej pracy. Odpowiedzi pod takimi postami nigdy nie były jednoznaczne, a członkowie grupy z własnej perspektywy opowiadali o tym, jak zdobyty certyfikat umożliwił im awans, a dobre studia podyplomowe okazały się mocnym wyróżnikiem w procesie rekrutacji.

Wykorzystanie wiedzy w codziennej pracy

Paweł Przydział:

Jak to w życiu bywa – wszystko co dobre (szkolenie), szybko się kończy i po intensywnych 2 dniach trzeba było wrócić do pracy. I co się okazało? Z perspektywy wiedzy nabytej podczas szkolenia wychodzi na to, że ciężko cokolwiek wytworzyć bez komunikacji i interakcji pomiędzy ludźmi, że zaopiekowany klient, który czuje się częścią zespołu, to zadowolony klient, że klient cieszy się bardziej z działającego produktu niż z dokumentacji liczącej 1000 stron i tak dalej, i tak dalej.

Szkolenie zupełnie zmieniło zarówno moje dotychczasowe postrzeganie kluczowych aspektów projektu, jak również postrzeganie samego Project Managera. Zaskakującym jest również to, jak wiele dobrych rad płynących ze zwinnego zarządzania projektami sprawdza się świetnie w codziennej pracy operacyjnej, która niekoniecznie ma coś wspólnego projektami.

Natalia Dydyńska:

Dzięki szkoleniu mogłam bardziej świadomie zaplanować działania i wpleść je w harmonogram wdrożenia projektu, co przełożyło się na lepsze przygotowanie i większą kontrolę już w trakcie wdrożenia.

W przypadku zmiany, która dotyka zarówno top management, jak i pracowników pierwszej linii, plan uwzględniający wszystkich interesariuszy i ich potrzeby okazał się niezbędny. Wiedza zdobyta na szkoleniu procentuje do dziś i nadal zdarza się, że wracam do notatek lub podręcznika. Polecam zarówno dla osób które mają już za sobą doświadczenia z zarządzaniem zmianą, jak i rozpoczynających przygodę z tym bardzo wymagającym obszarem.

Szkolenia a budowanie relacji biznesowych

Paweł Przydział:

Udział w szkoleniu wpłynął bardzo pozytywnie na moje kontakty ze zleceniodawcami i wspołpracownikami, pomógł w udoskonaleniu pracy operacyjnej, oraz w wypracowaniu szerszego spojrzenia na pracę w projekcie jak również docenienie każdej z ról występujących na co dzień w zespole.

Serdecznie polecam udział w szkoleniach nie tylko osobom pracującym w formie projektowej ale w zasadzie wszystkim, którzy wytwarzają, wspierają, obsługują klienta. Wiedzę wyniesioną ze szkolenia można z powodzeniem zastosować w każdym z tych aspektów.

Przemysław Teczar:

Dzięki szkoleniom otrzymałem wiedzę z mało znanej do tej pory perspektywy i dzięki temu, mimo że zaczynając od świata małego biznesu i start-upów, mogłem zrozumieć szerzej złożoność, w jakiej działają dzisiejsze korporacje, dlaczego sprawne procesy są tak ważne oraz jak zarządzać ryzykiem, aby to wszystko miało sens i dawało pozytywną progresję.

Zrozumienie procesów oraz zasad ryzyka, a także sprawne używanie narzędzi i połączenia podejścia, procesu zarządzania (zarówno jeśli chodzi o produkty, procesy i  ryzyko), są czymś, z czego korzystam na co dzień, równocześnie ucząc się coraz to nowszych rzeczy.

Śmiałym krokiem przez rynek pracy

Dagmara Skrobich:

Po szkoleniach zaczęłam szukać zdalnych staży, by lepiej zrozumieć przekazaną mi wiedzę i przełożyć ją na wykorzystanie w praktyce. Udało się! Dostałam się na popołudniowy program rozwoju kwalifikacji, który w dużej mierze skupiał się na zarządzaniu projektami.

Chwilę po tych wydarzeniach udało mi się zdobyć pracę, która jest spełnieniem moich marzeń zawodowych. Nadal nie mogę w to uwierzyć!

I tak wyglądał mój rok. Udało mi się maksymalnie wykorzystać czas trudny czas, a dzięki oferowanym promocjom obyło się to bez bardzo dużych kosztów. Uzyskana wiedza bardzo przydaje mi się zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym.

Karol Średnicki:

Dla wielu ludzi to, co teraz mówię, jest jak czarna magia i nie bez wątpienia kilka lat temu też bym tak powiedział. Rynek IT jest w fazie tak szybkiego rozwoju, że nie da się nadążyć za wszystkim trendami. Wszystko zmienia się diametralnie. Tak samo jest z zarządzaniem projektami, w tym projektami IT.

Metodyk jest bardzo wiele, ale każda na swój sposób wprowadza lidera w zupełnie nowy wymiar prowadzenia projektów, przez co podwyższa jego prace o 50% nawet o 70%. Sama wiedza zawarta w metodykach bardzo pomaga uporządkować działanie przepływu informacji, a co za tym idzie – ujednolicenie struktury firm. Kursy prowadzone przez bardzo wykwalifikowaną trenerkę Agatę Jakóbczak bez wątpienia przyniosły zamierzony efekt. Ba, nawet dużo większy.

Przemysław Teczar:

Szkolenia Inprogress dodały mi pewności siebie, podniosły samoocenę i obecnie jako IT Product Manager muszę codziennie stawiać sobie nowe cele, do czego mogę wykorzystać wiedzę ze szkoleń. Czy szkolenia Inprogress były dla mnie zatem przydatne? Bardzo, bo nie tylko dzięki nim, ale na pewno również dzięki nim mogę być obecnie na stanowisku, które niejako było moim marzeniem od dawna. I budować rozwiązania z zespołami deweloperskimi na skalę światową.

Wiedza procentuje codziennie – musimy używać jej nieustannie, ale też musimy ją nieustannie pielęgnować, uzupełniać i powiększać, bo jest to inwestycja i powinna być traktowana właśnie jako taka. A mnie osobiście pozwoliła z małego biznesu startupów zostać IT Product Managerem w jednej z największych firm w branży retail na świecie.

Przypadkowa korzyść ze szkolenia

Paulina Półrolniczak:

Można powiedzieć, że udział w szkoleniu Inprogress odmienił całe moje życie, nie tylko ścieżkę kariery.

„Zapraszam Was na tydzień z Księciem” – takie słowa wypowiedziała trenerka Agata Jakóbczak, rozpoczynając rok temu szkolenie z PRINCE2 w Warszawie.

Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że pozornie zwykłe szkolenie tak bardzo wpłynie na moje życie. Widziałam tylko ogrom wiedzy, jaki będzie trzeba przyswoić w krótkim czasie i mężczyznę siedzącego naprzeciwko mnie i rzucającego coraz dłuższe spojrzenia w moją stronę.

Na szczęście nasza trenerka Agata okazała się bardzo dobrym nauczycielem i doprowadziła nas do szczęśliwego finału i zdanych egzaminów – zarówno na poziomie Foundation, jak i Practitioner. Do swojej pracy w Poznaniu wróciłam po tygodniu bogatsza w wartościowe certyfikaty, ale też zakochana w „Księciu”. Przeszkodą była odległość między nami.

Nie pozostało mi nic innego jak rozpocząć poszukiwania pracy w Gdańsku. Czas nie był łaskawy, epidemia mocno dała się we znaki, ale nie poddawałam się, bo wiedziałam, że mocnym atutem mojego CV są certyfikaty PRINCE2. I udało się! Minął pierwszy miesiąc mojej nowej pracy na stanowisku Specjalisty ds. projektów i pierwszy miesiąc wspólnego mieszkania z mężczyzną mojego życia.

Po 40 latach doczekałam się spełnienia marzeń, a Agata już na zawsze będzie takim dobrym duchem, który sprawił, że dwoje ludzi na nowo odnalazło swoje szczęście.

Inprogress Plus

Jeśli nie macie już wątpliwości, że szkolenia mogą wpłynąć na wiele aspektów Waszego zawodowego i osobistego życia, nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić Was do skorzystania z subskrypcji Inprogress Plus.

Udział w otwartych szkoleniach online, możliwość zrealizowania wybranych ścieżek rozwoju, pomoc naszych ekspertów na każdym etapie oraz dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku – to tylko kilka korzyści, które da Wam subskrypcja. Więcej znajdziecie tutaj: Inprogress Plus – dlaczego warto?