Zmiany w egzaminie PMP®!

30 czerwca 2020 r. jest ostatnim dniem, kiedy będzie można zdawać egzamin PMP® według obecnej formuły. Od 1 lipca 2020 r. będzie już tylko możliwe przystąpienie do egzaminu PMP® wyłącznie w zaktualizowanej wersji. Z czego wynikają zmiany i na czym będą polegały? O tym dowiecie się z dzisiejszego artykułu!

Skąd zmiany w egzaminie PMP®?

Jak informuje Project Management Institute (PMI®), co kilka lat są prowadzone badania, które pozwalają na lepsze zrozumienie zmian zachodzących w różnych aspektach zarządzania projektami. Badania te umożliwiają obserwację wpływu nowych trendów na organizacje i obowiązki kierowników projektów. Ostatnie takie badanie zostało przeprowadzone w 2015 roku, a jego efektem jest aktualny Zarys treści egzaminu PMP® (PMP® Exam Content Outline).

Wyniki badań, których efektem jest nowa formuła egzaminu PMP®, wykazały szereg wcześniej nieuwzględnianych w egzaminie trendów. Wnioski z badań zostały wykorzystane jako dane wejściowe w analizie zadań realizowanych przez kierowników projektów, dzięki czemu wynik egzaminu będzie wymierną oceną wiedzy i umiejętności wymaganych od współczesnych praktyków zarządzania projektami. Oznacza to, że posiadacze certyfikatów PMP® będą mieli pewność, że ich certyfikacja zawodowa będzie oparta o najnowsze standardy opracowywane przez najlepszych specjalistów z tego zakresu.

Kiedy nastąpią zmiany w egzaminie PMP®?

Egzamin PMP® w obecnym kształcie będzie można zdawać do 30 czerwca 2020 roku. Warto zatem przygotować się na zmiany i zaplanować zdobycie certyfikatu wcześniej. Większość osób rezerwuje datę egzaminu z 3-miesięcznym wyprzedzeniem, dając sobie wystarczająco dużo czasu na przygotowania. Egzamin można zaplanować dopiero po dokonaniu opłaty.

Przypomnijmy, że po otwarciu aplikacji osoby podchodzące do egzaminu mają 90 dni na jej wypełnienie i przesłanie. Do egzaminu PMP® można podejść w ciągu roku od zatwierdzenia wniosku.

Co się zmieni w egzaminie PMP®?

Nowy egzamin PMP® będzie skupiał się na 3 domenach:

  • Ludzie (People) – ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności i działań związanych z efektywnym prowadzeniem zespołu projektowego,
  • Proces (Process) – nacisk będzie położony na techniczne aspekty zarządzania projektami,
  • Środowisko Biznesowe (Business Environment) – podkreślony zostanie związek między projektami a strategią organizacji.

We wszystkich trzech aspektach zostanie uwzględniona treść, która obejmuje całe spektrum wartości, w tym podejścia przewidywalne (predykcyjne), zwinne i hybrydowe. Mniej więcej połowa zagadnień egzaminacyjnych będzie dotyczyła przewidywalnego zarządzania projektami, natomiast druga połowa będzie skupiała się na podejściu zwinnym i hybrydowym. Najwięcej zagadnień poruszonych na egzaminie będzie dotyczyło procesów (50%), a w dalszej kolejności ludzi (42%) i środowiska biznesowego (8%).

Szczegółowe informacje na temat istoty zagadnień dla poszczególnych domen znajdziecie w specjalnie przygotowanym dokumencie opisującym zmiany w egzaminie PMP

Szkolenia przygotowujące do egzaminu PMP®

Zapraszamy na szkolenia przygotowujące do egzaminu PMP®! Szczególnie polecamy odbywające się zarówno w formie otwartej, jak i zamkniętej szkolenia Akademia PMP® – wersja 5-dniowa.

Pozostałe szkolenia z tego obszaru (realizowane w formie szkoleń zamkniętych) znajdziecie na tej stronie: szkolenia z zakresu PMP®.

Otrzymuj informacje o zniżkach i nowościach w Inprogress

Zapisz się do naszego newslettera

Klikając "Zapisz się", udzielasz zgody na przetwarzanie przez INPROGRESS Sp. z o.o., INPROGRESS Szkolenia Sp. z o.o. oraz INPROGRESS Trainings Sp. z o.o., INPROGRESS Skills Sp. z o.o. swojego adresu e-mail w celu przesyłania newslettera.

Pokaż pełną treść klauzuli informacyjnej dotyczącej przetwarzania danych osobowych