Historia, o tym, że (nie) warto iść na szkolenie PRINCE2 Agile®

Jeśli jesteś ciekawy/a, czy warto zainwestować czas i pieniądze w szkolenie z PRINCE2 Agile® odkryj historię Asi, która również zastanawiała się nad tym wyborem! Zobacz jakie korzyści niesie ze sobą ta metodyka i czy rzeczywiście warto na nią postawić.

Wszystko zaczęło się od rozmowy

– Zmieniam swoje życie! Dzieciaki odchowane, kredyt prawie spłacony, no muszę zaryzykować, jak nie teraz to kiedy! Młodsza nie będę!

– Farbujesz się na blond? Jedziesz na trekking po Kilimandżaro? Założyłaś konto na Tinderze?

– NIE! Głupia jesteś, jaki Tinder, jakie Kilimandżaro. Zmieniam pracę, będę Project Managerem, zawsze mówiłaś, że się nadaję.

– Asia, ale Ty jesteś specjalistką ds. sprzedaży, świetną specjalistką, ale… project management?

– Wychowałam bliźniaki pracując na pełen etat, w między czasie postawiłam dom. Nie powiesz mi, że to nie jest zarządzanie projektem! Ba, nawet trzema!

– Ekm, no metodycznie to nie jest projekt, to pierwsze to raczej działalność operacyjna…

– PRZESTAŃ! I pomyśleć, że idę na to szkolenie do Ciebie.

– ?! To nowa praca czy tylko szkolenie?

– No nie pomyślałaś, chyba że od razu, prosto z POLSPRZEDu pójdę na PM-a? Kto by mnie nie zatrudnił, potrzebuję jakiejś konkretnej, ugruntowanej wiedzy, najlepiej z przykładami. Dlatego najpierw idę na takie łączone szkolenie. Jeden dzień ten klasyk, drugi – metody zwinne, potem jeszcze dwa dni praktyki, certyfikat, egzamin i już. To się nazywa…no.…czekaj, mam na mejlu, PrinceEndAgile? PrinceOrAgile…?

– PRINCE2 Agile…?

– TAK! To. Szkolisz przecież z tego, prawda? Pojutrze też?

– Tak, szkolę. Ale Aśka…. zapłaciłaś już za to…?

– Nie, jeszcze nie.

– Doskonale. Natychmiast to odwołaj. To szkolenie w tym momencie nie ma dla Ciebie najmniejszego sensu.

Ale jak to „odwołaj szkolenie”?!

Ta rozmowa faktycznie miała miejsce – na początku tego roku moja kuzynka poinformowała mnie o chęci zmiany ścieżki kariery. Nic dziwnego, że rozmawiała ze mną – pracuję w zarzadzaniu projektami od ponad dwunastu lat, od dawna też mówię jej, że jest stworzona do tej branży.

Aśka to urodzona „ogarniaczaka”, wszystko załatwi, wszystkiego się dowie, a do tego wszyscy poczują się wysłuchani i docenieni. Zepsuł się piec na działce? Za dwa dni wpadnie ekipa, która nie tylko ten piec naprawi dobrze (bo kuzynka patrzy surowym okiem), ale też tanio – bo jako specjalistka od sprzedaży jest też świetną negocjatorką. Dziadek wylądował w szpitalu? Telefon tu, telefon tam, za chwilę jakieś konsylium, badanie, tyle zamieszania (kontrolowanego!), że na koniec sam ordynator do niej wpada z kwiatami, za to, że tak pięknie pokierowała leczeniem. Asia jest też bardzo empatyczna, potrafi się świetnie komunikować, aktywnie słucha – naprawdę, ma wszystkie najważniejsze kompetencje miękkie niezbędne na stanowisku project managera.

Czy więc powinna aplikować od razu na to stanowisko? Oczywiście, że nie, musi najpierw zdobyć jakąś wiedzę na temat zarządzania projektami. Czy w tym pomoże jej szkolenie PRINCE2 Agile? Tak – ale największą korzyść osiągnie z niego, jeśli wcześniej choć trochę pozna temat zarządzania projektami.

W takim razie warto czy nie warto?

PRINCE2 Agile to szkolenie bardzo intensywne i wymagające – pierwszego dnia kursanci omawiają cały (!) proces PRINCE2[1], a następnego poznają metody zwinne. W ciągu sześciu godzin usłyszą więc o Manifeście Agile, Scrumie, Kanbanie, Lean StartUpie, poznają takie terminy jak retrospektywa czy warsztat facylitowany, a z tego wszystkiego zostanie jeszcze wykrojony czas na ćwiczenie w grupach i przygotowanie do egzaminu. Czy to się da? Oczywiście – niemniej osoby, które nigdy wcześniej nie słyszały o zarządzaniu projektami mogą czuć się takim szkoleniem przytłoczone i nie osiągnąć z niego maksimum wartości. Jeśli jednak nawet najbardziej poczatkujący w dziedzinie zarządzania projektami kursant przed samym szkoleniem przeczyta chociażby tzw. „materiały przedkursowe” gwarantowane przez Inprogress, może weźmie udział w darmowym webinarze z podstaw zarządzania projektami na udemy.com, lub chociaż obejrzy kilkanaście filmików z tego zakresu na youtube.com, – to wówczas uzyska solidny fundament, na którym to szkolenie pozwoli zbudować głębokie zrozumienie najważniejszych połączeń między PRINCE2 a metodami zwinnymi.

Metodyka okiem naszej trenerki Pauliny Polatowskiej

PRINCE2 Agile to dla mnie, zarówno jako trenera jak i project managera, najciekawsza i najbardziej przydatna metoda zarządzania projektami. Oczywiście, jak na każdym innym szkoleniu i tu znajdziemy pewne definicje i wyliczenia, których trzeba się nauczyć „pod egzamin”, i tu pewne tłumaczenia będą niedokładne – ale sama metoda, obdarta z rzeczy „pod egzamin” jest świetna, jest tym, co NAPRAWDĘ ma szanse zadziałać w projekcie. Żeby to jednak zrozumieć, docenić i jak najszybciej wykorzystać w przyszłości, żeby poza wiedzą uzyskać także jej faktyczne zrozumienie, należy spędzić z tą metodą trochę czasu – zarówno przed szkoleniem, jak i po jego zakończeniu. Gwarantuję jednak, że to się opłaci, a szkolenie, poza certyfikatem, przyniesie prawdziwą wartość, która będzie miała szanse przełożyć się na realne korzyści.


[1] Najkrótsze szkolenie z PRINCE2, PRINCE2 Fast Track trwa 16h. Na P2A proporcjonalnie mniejszy wolumen treści omawia się w 7h.

Autor: Paulina Polatowska

PRINCE2®, PRINCE2 Agile® są zarejestrowanymi znakami towarowymi należącymi do AXELOS Limited i używanymi za zgodą AXELOS. Wszelkie prawa zastrzeżone.