Design Thinking w czasach pandemii – poradnik

Rozwój pandemii COVID-19 w znaczący sposób wpłynął na pracę zespołów projektowych oraz działalność niemal wszystkich przedsiębiorstw. Coraz więcej osób pracuje zdalnie, korzystając z dostępnych metod i narzędzi. Zastosowanie niektórych z nich wydaje się trudne w obecnych warunkach – za przykład niech posłuży Design Thinking. Czy specyfika DT wyklucza korzystanie z tej metody zdalnie?

Cykl artykułów na ten temat został przygotowany przez specjalistów z Inprogress Design Lab. Dzięki nim dowiesz się, jakie są kluczowe różnice pomiędzy Design Thinking realizowanym zdalnie i stacjonarnie, otrzymasz spis aplikacji polecanych w trakcie warsztatów zdalnych oraz poznasz najlepsze praktyki zespołów Design Thinking pracujących zdalnie.

Design Thinking zdalnie

Jak już mogliście przeczytać we wstępie, efektem obecnej sytuacji w wielu firmach jest przeniesienie pracy do rzeczywistości cyfrowej. Czy zespoły pracujące zdalnie znacznie różnią się od zespołów pracujących stacjonarnie? Odpowiedź może być jedna: zdecydowanie tak! Różnice te są widoczne w wielu aspektach: od zaangażowania w wykonywane zadania po narzędzia, z których zespoły projektowe korzystają. Zagadnienia te w kontekście procesu DT zostały opisane w artykule Design Thinking zdalnie i stacjonarnie.

Zdalne wykorzystanie narzędzi Design Thinking niesie ze sobą wiele wyzwań – podstawą tej metody jest przecież koncentracja na interesariuszach. Tradycyjnych sposobów poznania ich potrzeb jest wiele, jednak w sytuacji, gdy bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem jest utrudniony, powstaje kilka poważnych problemów. O tym, jak sobie z nimi radzić, przeczytasz tutaj: Filozofia Human-Centered Design w czasach pandemii.

Zespoły Design Thinking pracujące zdalnie

Jak powinna wyglądać praca rozproszonych zespołów Design Thinking? Co zrobić, żeby była ona efektywna? Przede wszystkim należy zadbać o relacje w zespole, co wydaje się być trudne do zrealizowania na odległość. Praca stacjonarna zdecydowanie ułatwia bezpośredni kontakt i tworzenie zgranej społeczności. W przypadku pracy zdalnej należy zadbać o momenty socjalizacji zespołu oraz organizację sesji feedbacku na końcu spotkania. Ponadto warto zwrócić szczególną uwagą na dobór odpowiednich narzędzi i precyzyjną komunikację. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Najlepsze praktyki zespołów Design Thinking pracujących zdalnie.

Wiesz już, jak wygląda praca zdalna zespołów DT oraz jak radzić sobie z problemami, które ze sobą niesie. Co dalej? Zastanów się, co zrobić, żeby skutecznie facylitować pracę zdalnego zespołu Design Thinking. Jak dbać o motywację ludzi? W jaki sposób zadbać o swój własny komfort? Dlaczego po prostu warto pozwolić zespołowi pracować? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarcza artykuł Facylitowanie zespołów Design Thinking pracujących zdalnie.

Design Thinking – baza artykułów

Baza artykułów na temat wykorzystania Design Thinking w pracy zdalnej jest na bieżąco uzupełniana. Już teraz znajdziecie w niej wpisy na temat narzędzi DT, z których można skorzystać w marketingu internetowym oraz aplikacji przydatnych w trakcie organizowania warsztatów zdalnych. Zapraszamy do lektury: Design Thinking w pracy zdalnej – baza artykułów.

Szkolenia Design Thinking online

Przy okazji przypominamy, że w portfolio Inprogress znajdziecie autorskie szkolenia Design Thinking, na które możecie zapisać się również w formie Virtual Classroom (online). Szkolenia opracowane przez specjalistów z Inprogress Design Lab są przeprowadzone w formie warsztatowej. Uczestnicy takich warsztatów mają okazję poznać metodę DT od strony jej praktycznego zastosowania w codziennej pracy. Nasz katalog obejmuje szkolenie z zakresu podstaw Design Thinking oraz 4-dniowy Kurs Moderatora Design Thinking. Na wszystkie szkolenia prowadzone w formie online przygotowaliśmy dla Was promocję – szczegóły w poniższym poście:

https://www.facebook.com/sukceswzarzadzaniu/posts/2853945527998720

Otrzymuj informacje o zniżkach i nowościach w Inprogress

Zapisz się do naszego newslettera

Klikając "Zapisz się", udzielasz zgody na przetwarzanie przez INPROGRESS Sp. z o.o., INPROGRESS Szkolenia Sp. z o.o. oraz INPROGRESS Trainings Sp. z o.o., INPROGRESS Skills Sp. z o.o. swojego adresu e-mail w celu przesyłania newslettera.

Pokaż pełną treść klauzuli informacyjnej dotyczącej przetwarzania danych osobowych